Bezdrátová lampa WaterLight promění slanou vodu ve světlo Foto: Shutterstock
Čas na přečtení: 2 min

Podle světové zdravotnické organizace (WHO) 840 milionů lidí na celém světě stále nemá přístup k elektrické energii.

Dny těchto lidí pak končí se západem sluncem a množství aktivit, kterým se po setmění mohou věnovat, značně klesá. Tato skutečnost rozsvítila pomyslnou žárovku nad hlavami členů kolumbijského start-upu zabývajícího se obnovitelnými energetickými zdroji E-Dina ve spojení s mezinárodní marketingovou agenturou Wunderman Thompson a rozhodli se ji změnit. 

Jejich vynález dokáže proměnit slanou vodu na elektrickou energii a zároveň ji v sobě uchovat. Jde o přenosnou bezdrátovou lampu, která nese jméno WaterLight a umí transformovat půl litru slané vody na 45 dní světla. 

Sůl nad zlato 

Výroba světla funguje v případě WaterLight na principu ionizace. Elektrolyty slané vody reagují s hořčíkem uvnitř zařízení za vzniku elektrické energie. Kromě svícení pak lampa dokáže díky zabudovanému USB portu nabíjet i další malá zařízení. V nouzových situacích může být dokonce sama dobíjena močí. 

K výrobě této lampy autory konceptu motivoval domorodý kmen Wayuu. Tento kmen žije na poloostrově La Guajira na hranici mezi Kolumbií a Venezuelou. Jejich domov je z velké části obklopen mořem a zcela bez přítomnosti elektřiny. Zdroj světla by jim přitom výrazně usnadnil život a pomohl například při nočním rybolovu.

 

 

S otiskem místních 

Lampu WaterLight zdobí tradiční symboly a vzory vycházející právě z kultury místních obyvatel. Dřevěný povrch obsahuje prvky lokálního starověkého umění tkaní zvaného Kanas a popruh připevněný ke svítilně byl vytvořen místními řemeslníky. Zařízení samotné je vodotěsné a vyrobené z recyklovatelných materiálů. Životnost lampy je odhadována na 5 600 hodin. Při každodenním používání tak místním vydrží dva až tři roky. 

Svatá trojice inovací 

V současnosti je WaterLight připraven k rozšíření do celého světa. Mnoho států, jako například západoafrický stát Sierra Leone nebo Sýrie jsou v podobné situaci jako oblast La Guajira. WaterLight si už teď mohou zakoupit neziskové organizace, vlády i soukromníci. 

Globální kreativní ředitel Wunderman Thompson Bas Korsten, říká: “WaterLight jasně ukazuje, že pokud máme na paměti svatou trojici - technologie, kreativita a lidskost - můžeme vytvořit opravdu průkopnický produkt. Takový, který má potenciál proměnit životy milionů k lepšímu.” Na obzoru tak svítá naděje, že si neuvěřitelná skoro miliarda lidí, kteří jsou dosud bez světla, už brzy rozsvítí. A nabije počítač i mobil.

 

ZDROJ

 

Nemáte oprávnění vkládat komentáře