Mindtexting: Pište na počítači bez použití rukou. Jen pomocí představ ve své vlastní hlavě! Foto: Shutterstock
Čas na přečtení: 3 min

Čtení myšlenek bychom ještě nedávno zařadili do kategorie sci-fi. S rozvojem technologií a neurovědy se však pomalu stává realitou současnosti. Naše myšlenky dovede číst počítač!

Vědci objevili způsob, jak myšlenky manifestovat ve hmotě a bez hnutí prstem a prostřednictvím síly své vlastní představivosti vytvářet psaný text. Stačí si vizualizovat tvary jednotlivých tiskacích písmen, jako byste je skutečně psali na papír. Jde o originální propojení mozkového implantátu s prostředím počítače, které bere dech. 

Jak to funguje? 

Elektrické signály, které vznikají v mozku při vizualizaci jednotlivých tiskacích písmen, se díky neurálnímu implantátu napojenému na AI rozhraní, objevují na obrazovce počítače. V reálném čase. 

Komplexní systém je složený z algoritmů využívaných pro neuronové sítě, obohacených o mechanismy strojového učení. S přidáním trochy šumu (to aby byl systém odolnější proti mírným změnám v mozkové aktivitě) a s integrovanou funkcí jakéhosi autokorektu, jakou známe ze smartphonů, dosahuje přesnost převodu myšlenky na psaný text více než 99 % správnosti. 

Stačí pomyslet

Díky této slibně se vyvíjející technologii svítá zcela paralyzovaným lidem nová naděje na opětovnou komunikaci s vnějším světem. Ve většině případů ochrnutí je totiž poškozená pouze mícha, zatímco mozek zůstává neporušen. A právě do centrálního procesoru - kůry mozkové - se vkládá čip posetý drobnými elektrodami (neurální implantát). Díky němu se pak vědci dostanou přímo ke zdroji elektrických impulsů, které předcházejí každému našemu úkonu - dekódují je, přeloží do jazyka, kterému počítač rozumí a na jejich základě jej pak nechají jednat - v tomto případě vytvářet text. 

“Díky tomuto objevu dokážeme obnovit komunikaci u paralyzovaných osob, které nemohou psát nebo mluvit,” říká autor studie Dr. Frank Willet ze Stanfordské překladatelské laboratoře pro neurální protetiku. “Můžeme těmto lidem znovu pomoci vyjádřit se a sdílet své myšlenky,” dodává. 

Účastník Willetova experimentu, který byl od krku dolů zcela ochrnutý, dokázal díky této moderní technologii zabudovaného mozkového implantátu převádět myšlenky ve své hlavě do psaných slov rychlostí, která se směle vyrovnala rychlosti psaní na chytrých telefonech u jeho vrstevníků. Dokonce uvedl, že se cítil, jako by se imaginární pero v jeho ruce skutečně fyzicky pohybovalo a sledovalo tvary písmen - přestože se reálně nepohnula ani o milimetr. 

Mozková Enigma 

Nejnáročnější z celého procesu pro vědce dosud bylo dešifrování konkrétních mozkových elektrických impulzů, které ovládají jednotlivé pohyby těla, kterým se taky jinak říká neurální kódy. 

Díky tomu, že proces představování si psaní abecedních písmen je jednoduchý a přitom pro každé písmeno zcela jedinečný, spouští nervové signály, které jsou od sebe natolik odlišné, že algoritmus dokáže rozeznat, co znamenají. Následně dovede spojit danou mozkovou aktivitu s konkrétním písmenem. 

Mindtexting 

“Mindtexting”, jak se tomuto způsobu psaní pomocí představ ve vlastní mysli říká, otevírá dveře k řadě nových způsobů možné symbiózy mezi mozky a počítači. Willetova studie naznačuje, že umělá inteligence se zdá být při dekódování elektrických signálů z našeho mozku mnohem vnímavější, než jsme si mysleli. 

Nový mindtexting systém bohužel zatím není připraven pro použití v běžném životě ani v klinické praxi. Je ještě potřeba jej testovat na dalších lidech a přidat některé běžné funkce psaní, jako je třeba mazání nebo editování. 

Ale pokud je toto celé skutečně jen začátek, pak kdo ví, co všechno jednou dokážeme pouze pomocí svých vlastních představ vytvářet. Bez hnutí prstem.

 

ZDROJ  

Nemáte oprávnění vkládat komentáře