Chytrá náplast vám změří teplotu a možná vám i zachrání život Zdroj: https://fga.unb.br/marcus.chaffim/blog/this-smart-bandage-could-hasten-healing-and-might-even-detect-covid
Čas na přečtení: 2 min

Ještě donedávna jsme od náplasti neočekávali nic víc, než že ochrání ránu před případnou infekcí a zpomalí krvácení. Nyní však vědci vyvinuli chytrou náplast, která dokáže urychlit hojení, měřit tělesnou teplotu i napětí kůže. Taková náplast pak dokáže vašeho lékaře prostřednictvím mobilní aplikace včas informovat o případných ohrožujících změnách.

Za vynálezem první náplasti na světě používající senzory, které současně měří, jaký tlak je vyvíjen na pokožku pacienta a jaká je jeho tělesná teplota, stojí Ravinder Dahiya spolu s dalšími vědci z Univerzity v Glasgow

Rychle se uzdrav

Pacienti s otevřenými ranami jakými jsou například proleženiny nebo vředy, musí zůstávat dlouho pod lékařským dohledem. To je vyčerpávající a časově náročné pro obě strany. "Kompresní obvaz, který vyvíjí správný tlak, může hojení značně urychlit," říká Dahiya. Tlak totiž zvyšuje průtok krve a zároveň zachovává v ráně potřebnou vlhkost. Zajistit však najednou správný tlak a neustále přitom kontrolovat pacientovu tělesnou teplotu, však byla bez pravidelných návštěv lékaře, dosud výzva.  

Prospěšný tlak 

Čirá, adhezivní náplast využívá dva typy senzorů a princip bezbateriové komunikace v blízkém poli (NFC). Jeden snímač monitoruje teplotu pacienta a druhý kontroluje, jak je pokožka aktuálně namáhána. K výrobě snímače napětí byl použit průhledný polydimethylsiloxan (PDMS). Ten je díky své univerzálnosti nejpoužívanějším organickým polymerem na bázi křemíku. NFC čip pak přenáší data ze senzorů bezdrátově přímo do mobilní aplikace.

Snímač napětí v náplasti dokáže určit ideální množství tlaku pro kompresní obvaz a snímač teploty dokáže detekovat, zda má pacient horečku, což by mohlo znamenat případnou infekci. 

Inteligentní obvaz 

Dahiya říká, že inteligentní náplast lze použít také u lidí na plicních ventilátorech nebo ke kontrole plicních funkcí u osob s dýchacími chorobami, jako je astma. Když je náplast umístěna na hrudi pacienta, její senzor napětí totiž dokáže případné nepravidelnosti v dýchání odhalit. 

Náplast by tak mohla být použita také k detekci případů COVID-19, jehož dvěma hlavními příznaky jsou právě potíže s dýcháním a zvýšená teplota.  

Připraveno k testování 

Obvaz byl dosud testován pouze laboratorně a jeho úroveň technologické připravenosti (TRL) je zhruba 5, říká Dahiya. Systém TRL, který se používá k vyhodnocení vyspělosti technologií, má přitom celkem devět úrovní a hodnocení 5 znamená, že technologie je způsobilá k legálnímu testování mimo laboratoř. 

 

ZDROJ

 

Nemáte oprávnění vkládat komentáře