Pokrok v léčbě rakoviny: Lékaři ověřují své postupy na vytištěném 3D nádoru    Foto: Shutterstock
Čas na přečtení: 2 min

Tým vědců z univerzity v Tel Avivu pomocí 3D biotisku vytiskl aktivní a “životaschopný" nádor glioblastomu - nejsmrtelnějšího druhu rakoviny mozku. To vše s jasným cílem - zjistit, jak ho zabít.

Podle výzkumu zveřejněného v časopise Science Advances je nádor, který je vyroben z materiálu podobného mozku a umělých cév, pravděpodobně nejrealističtějším přiblížením glioblastomu, s nímž mohou lékaři pracovat. Uměle vytvořený nádor obsahuje složitý systém trubic připomínajících krevní cévy. Těmi pak mohou proudit krevní buňky a léky. Díky tomu si mohou lékaři dopředu ověřit, jak by na zvolenou léčbu reagoval skutečný nádor.

Individualizovaná léčba

Pokud je vytištěný nádor skutečně tak realistický, jak lékaři tvrdí, mohl by vést k vývoji nové generace vysoce účinných léků proti rakovině a také k individualizované léčbě pacientů s glioblastomem, kteří mají v současné době špatné prognózy.

"Pokud odebereme vzorek tkáně pacienta spolu s jeho extracelulárním matrixem neboli mezibuněčnou hmotou, můžeme z tohoto vzorku vytisknout 100 malých nádorů a otestovat mnoho různých léků v různých kombinacích, abychom objevili optimální léčbu pro tento konkrétní nádor," uvedla hlavní autorka studie a neuroložka z Tel Avivské univerzity Ronit Satchi-Fainaro v tiskové zprávě univerzity. "Zároveň můžeme na 3D-bioprintovaném nádoru otestovat mnoho sloučenin a rozhodnout, která z nich je nejslibnější pro další vývoj a investice jako potenciální funkční lék,” dodala.

Posun o mílový krok vpřed

Ať už jde o personalizovanou péči, nebo obecnější pokus o testování a vývoj léků proti rakovině, 3D-vytištěný nádor je ve srovnání s modely, které lékaři používali dosud, obrovským posunem vpřed.

Aby totiž vědci prokázali, že je léčba bezpečná a účinná, musí ji v současnosti laboratorně testovat na kultivovaných buňkách, zvířatech a dalších modelech, které však nejsou dokonalou náhražkou nádoru rostoucího v lidském mozku.

Léky, které fungují i mimo laboratoř

"Rakovina, stejně jako všechny lidské tkáně, se na plastovém povrchu chová zcela jinak než v lidském těle," uvedla Satchi-Fainaro. "Přibližně 90 % všech experimentálních léků selže v klinické fázi, protože úspěch dosažený v laboratoři se pak nepodaří zopakovat u pacientů."

Proto je cílem výzkumu využít 3D-tištěné nádory k testování a vývoji léků, které skutečně fungují v lidském těle, a nejen v laboratoři. To by pak mohlo vést k vývoji léčebných postupů, které budou zachraňovat životy a likvidovat smrtící nádory dříve, než se zcela vymknou kontrole.

ZDROJ

Nemáte oprávnění vkládat komentáře