OpenAI dokáže pomocí nového softwaru pro strojové učení Codex přeložit angličtinu do kódu    Foto: Shutterstock
Čas na přečtení: 2 min

Společnost zabývající se umělou inteligencí OpenAI vydává nový nástroj strojového učení, který překládá angličtinu do kódu. Software se nazývá Codex a je navržen tak, aby zrychlil práci profesionálních programátorů a pomohl amatérům začít s programováním.

OpenAI prostřednictvím Codexu ukazuje, jak lze software použít k vytváření jednoduchých webových stránek a základních her pomocí přirozeného jazyka a také k překládání mezi různými programovacími jazyky. Uživatelé zadávají do softwaru anglické příkazy, například „vytvořte webovou stránku s nabídkou na straně a názvem nahoře“ a Codex to převede do kódu. Software není zdaleka neomylný a jeho ovládání vyžaduje určitou trpělivost, ale při rychlejším a amatérům dostupnějším kódování by se mohl ukázat jako velmi užitečný.

„Vnímáme to jako nástroj k multiplikaci programátorů,“ řekl magazínu The Verge CTO a spoluzakladatel OpenAI Greg Brockman. „Programování má dvě části: musíte důkladně přemýšlet o problému a pokusit se mu porozumět a namapovat tyto malé části na existují-cí kód, ať už je to knihovna, funkce nebo API. Druhá část je únavná, ale právě v ní je Codex nejlepší. Dělá za programátora špinavou práci.“

Společnost OpenAI použila dřívější verzi Codexu k vytvoření nástroje s názvem Copilot pro GitHub, úložiště kódů vlastněného společností Microsoft, která je sama blízkým part-nerem OpenAI. Copilot je podobný nástrojům automatického doplňování, které najdete v Gmailu, a nabízí návrhy, jak dokončovat řádky kódu, když je uživatelé zadávají. Nová ver-ze Codexu od OpenAI je však mnohem pokročilejší a flexibilnější, a to nejen při doplňová-ní kódu, ale i při jeho vytváření.



Nástroj Copilot často navrhuje úryvky kódu napsané například jinými uživateli a celá zna-lostní základna programu je odvozena z práce s otevřeným zdrojovým kódem, sdílené ve prospěch jednotlivců, nikoli korporací. Podobná kritika bude pravděpodobně vznesena proti Codexu, ačkoli OpenAI říká, že jeho použití těchto dat je právně chráněno v rámci přístupu fair use.

Přestože Codex vypadá extrémně zajímavě, je těžké posoudit celý rozsah jeho schopnos-tí, než s ním začnou pracovat skuteční programátoři. Jeho prostřednictvím je ale možné vytvořit základní webové stránky nebo jednoduché hry. Základní úkony prý fungují hladce, software laikům prostě dobře rozumí a umí jejich přání změnit v kód. Codex nezmění ne-kodéry na zkušené programátory přes noc, ale je určitě mnohem přístupnější než jakýkoli jiný programovací jazyk. Společnost OpenAI je optimistická ohledně potenciálu Codexu změnit programování a výpočetní techniku vůbec.

Pokud se to podaří, Codex může nejen pomoci programátorům, ale stane se novým roz-hraním mezi uživateli a počítači. OpenAI říká, že je už je otestována schopnost Codexu ovládat nejen Word, ale i jiné programy jako Spotify a Google Calendar.

 

ZDROJ

Nemáte oprávnění vkládat komentáře