Twitter ustoupil od změn designu poté, co si uživatelé stěžovali na bolesti hlavy a únavu očí Foto: Shutterstock
Čas na přečtení: 2 min

Několik dní poté, co Twitter uveřejnil několik nových designových změn, které mají platformu učinit dostupnější, se společnost vrací opět na začátek, a to z velmi dobrého důvodu. Z designových změn některé uživatele doslova bolely oči a způsobovaly jim bolesti hlavy.

Twitter v pátek oznámil, že mění kontrast u svých tlačítek, aby vyhovoval lidem se senzorickou citlivostí. Společnost však v posledních dnech obdržela od svých uživatelů nejrůznější stížnosti na to, jaký dopad na ně měla nová designová změna. Stížnosti zahrnují například nevhodnost nového písma fontu Chirp, vysoce kontrastní barvy a tlačítka, méně šedých pozadí a méně dělících čar.

Jeden uživatel s autistickou poruchou řekl, že odstranění dělících čar a zvýšení kontrastu barev a tlačítek způsobily, že stránka byla „extrémně nepříjemná“.

"Jako autistovi mi odstranění dělících čar a přechod na vysoký kontrast velmi znepříjemňuje používání webu," řekl zmíněný uživatel Twitteru. "Písmo se zdá být v pořádku, když se dívám zblízka, ovšem z nějakého důvodu se mi rozmazává zrak, čím déle stránku používám. Doufám, že se jedná pouze o špatnou beta verzi.“

Jiný uživatel uvedl, že písmo Chirp nedokáže vůbec přečíst a neví, co bude dělat v momentě, kdy se mu v telefonu aplikace aktualizuje s novým designem. Jiní uživatelé tvrdí, že mají zdravotní potíže a nyní nemohou číst Twitter, aniž by je bolela hlava.

Začátkem týdne požádala společnost uživatele, aby jí dali vědět, zda je kvůli novému písmu bolí hlava, mají migrény či cítí zvýšenou námahu očí. Twitter tehdy také přiznal, že se u něho vyskytly některé chyby v zobrazování a že pracuje na jejich odstranění. Společnost souběžně uvádí, že naslouchá zpětné vazbě uživatelů ohledně aktualizací designu a sleduje vznesené připomínky.

"Provádíme změny kontrastu na všech tlačítkách, aby byla příjemnější pro oči, protože jste nám řekli, že nový vzhled je nepříjemný pro lidi se smyslovou citlivostí. Nasloucháme a upravujeme, “uvedl Twitter v pátek prostřednictvím svého účtu Twitter Accessibility.

Alex Haagaardová, zakládající členka společnosti Disabled List, poukázala, že nové změny designu Twitteru jsou příkladem toho, že přístupnost není univerzální. Dle vyjádření deníku TechCrunch uvádějí odborníci, že přizpůsobení - například umožnění uživatelům změnit kontrast a písmo podle jejich potřeb, je nejlepší způsob, jak webové stránky zpřístupnit.

"Toto je skvělý příklad toho, jak se v rámci procesů „přizpůsobení“ běžně upřednostňují některé potřeby před jinými," uvedla Haagaardová. "Vysoký kontrast je notoricky známý jako nepřístupný pro mnoho lidí citlivých na světlo."

V prohlášení pro TechCrunch společnost Twitter uvedla, že v průběhu procesu vytváření nového designu zjišťovala zpětnou vazbu osob se zdravotním postižením.

"Lidé však mají různé preference a potřeby a my budeme i nadále sledovat zpětné vazby a dle nich platformu vylepšovat," uvádí Twitter.

 

ZDROJ

Nemáte oprávnění vkládat komentáře