Čínský technologický gigant, společnost Xiaomi, před pár dny představila svého CyberDoga, čtyřnohého robota s otevřeným zdrojovým kódem. Ten bude komunita Xiaomi vývojářů dále rozvíjet a svého domácího mazlíčka tak učit novým kouskům prostřednictvím vlastních aplikací.
- Podrobnosti
- Klára Ponczová
Robot, který vypadá jako by utekl z natáčení sci-fi filmu, je poháněn nejmenším superpočítačem s umělou inteligencí na světě. Jde o verzi Jetson Xavier NX společnosti NVIDIA. Díky tomuto výkonnému modulu má CyberDog celou řadu funkcí, včetně toho, že dokáže poznat a sledovat svého pána a přitom se ladně vyhýbat překážkám ve svém bezprostředním okolí. Pomáhá mu k tomu kombinace analýzy a sledování postoje, plus dovednost rozpoznávání obličeje.
Jako malinko znepokojivý se nám může jevit fakt, že si dokáže vybrat jakéhokoli jedince z davu, pomyslně si jej označit a pak jej “nespustit z očí”. Můžeme tak jen doufat, že roli pána nezačne zpochybňovat, aby nás pak místo následování nezačal spíš pronásledovat a my se tak rázem neocitli v kybernetické psí dystopii.
Vzestup kyberpsů
Ale zpátky všema čtyřma nohama na zem. CyberDog je vybaven jedenácti senzory, včetně dotykových a ultrazvukových, které mu umožňují úspěšně “interagovat” se svým okolím, reagovat na hlas svého páníčka a poslouchat jeho povely. Je dostatečně hbitý, aby mohl provádět salta vzad, má maximální doporučenou nosnost 3 kg a dokáže klusat rychlostí 3,2 m/s.
Svým vzezřením se CyberDog neuvěřitelně podobá robotovi jménem Spot od americké společnosti Boston Dynamics nebo nedávnému počinu čínské firmy Weilan AlphaDog.
Všichni tito roboti obsahují nejmodernější robotickou technologii a dokáží ladně překonávat různé terény. Nabízí se tak podobné využití jako u jejich živých čtyřnohých přátel, tedy v záchranářství.
Strategicky zacíleno na komunitu
Společnost Xiaomi se však rozhodla vyslat svého psa jiným směrem a tím si zároveň otestovat trh, kterým směrem by vůbec chtěl, aby se vývoj psa ubíral. Začne totiž tím, že dodá 1 000 strojů "fanouškům Xiaomi, inženýrům a nadšencům do robotiky, aby společně prozkoumali obrovské možnosti, které CyberDog nabízí”. Záměrem je využít nadšení open-source robotické komunity k vymýšlení inovativních aplikací právě pro tento stroj.
Úplně zdarma to nebude
Každý, kdo se bude chtít do iniciativy zapojit a začít se psem realizovat své bláznivé vývojářské plány, za něj bude muset zaplatit 9 999 jüanů, což je přibližně 33 400 Kč.
Jde o fascinující experiment, protože aplikace, které nebude mít nikdo pod kontrolou, by se mohly stát virálními prostřednictvím videí, která ukazují, co díky nim robot dokáže.
Něco takového už v minulosti se svým žlutým robotickým psem zažila společnost Boston Dynamics. Tehdy si vysloužili několik nechtěných PR incidentů, počínaje youtuberem, který stroj učil čůrat pivo, a konče francouzskou armádou, která robotického psa využívala k bojovému výcviku.
Pokud je v případě produktu od Xiaomi největším omezením pro použití stroje představivost uživatelů, pak je CyberDog, jak sama společnost Xiaomi říká, “strojem s nepředvídatelnými možnostmi”.
Nemáte oprávnění vkládat komentáře