Mezilidská komunikace se z velké části přesunula do digitálního prostoru. Konverzace, které dříve probíhaly v kavárnách, barech a parcích, se nyní odehrávají v prostředí jedniček a nul.
- Podrobnosti
- Klára Ponczová
Jenže jsme nepřešli jen od analogového k digitálnímu, ale také od pomíjivého k věčnému. Slova, která byla kdysi vyřčena a v ten okamžik byla pryč, jsou nyní - častěji než kdy jindy - zaznamenána navždy. A ani je nemusíme tesat do kamene.
Šifrovaná chatovací aplikace Signal je oproti tomu navržena tak, aby konverzace zůstávaly pouze v rukou těch, kdo ji vedou. Na pomíjivosti soukromých zpráv, je totiž podle autorů Signalu, něco kouzelného. Proto nyní do výchozího nastavení aplikace přidali možnost u všech nově zahájených konverzací zapnout “časovač, tedy konkrétní čas, po kterém zprávy do posledního písmenka zmizí.
Dosud bylo nutné tuto funkci zapnout a zvolit interval pro každou konverzaci zvlášť. Kvůli tomu se však na tuto funkci ochrany soukromí často zapomínalo, zvlášť pokud jste měli zapnuté velké množství chatů najednou.
Poločas rozpadu
Nová funkce mizení zpráv v aplikaci odstraní konverzaci jak pro odesílatele, tak pro příjemce. Uživatelé aplikace, která je dostupná v desktopové i mobilní verzi, si mohou v základním výběru zvolit interval od pěti sekund až po jeden týden. Aplikace však umožňuje i další přizpůsobení, ve kterém je možné tento interval snížit dokonce až na jednu sekundu. Čas smazání se začne odpočítávat ihned po přečtení.
Mít se na pozoru
Jako v každé chatovací aplikaci je však pořád důležité mít na paměti, že mizející zprávy sice zmizí z uživatelského rozhraní, ale to neznamená, že z povrchu zemského zmizely nadobro. Cokoli, co jednou sdílíme online, může žít neomezeně dlouhou dobu prostřednictvím printscreenů nebo díky tomu, že někdo vyfotí obrazovku aplikace jiným zařízením.
Autoři aplikace Signal chtějí, aby na to uživatelé mysleli, a upozorňují, že možnosti mizení zpráv jsou ideální hlavně pro úsporu místa v úložišti. ”Tohle naše rozšíření není určeno pro případy, kdy je ten, s kým si píšete, vaším nepřítelem,” jak se společnost jasně vymezila proti šikaně v příspěvku na svém blogu.
Zdarma a bez reklam
Signal neobsahuje žádné reklamy, nemonetizuje vaše data a jeho používání nic nestojí. Veškerý kód aplikace je otevřený, na GitHubu k dispozici zdarma. Specializovaný vývoj aplikace je pak podporován komunitními dary a granty.
A ačkoli Signal zůstává ve srovnání s aplikací WhatsApp, kterou v roce 2014 koupila společnost Facebook, relativně malým, v prosinci 2020 se pyšnil přibližně dvaceti miliony aktivních uživatelů měsíčně. WhatsApp pak počátkem loňského roku dosáhl dvou miliard.
I přesto je Signal v současnosti jedním z nejoblíbenějších digitálních nástrojů soukromé zabezpečené konverzace. A když říkáme soukromé, myslíme tím SOUKROMÉ. Na začátku tohoto roku se na něj přesunula i řada uživatelů aplikace WhatsApp, které znepokojily změny v politice sdílení dat společnosti Facebook. Tyto uživatelské přesuny směrem k většímu soukromí pak budou s největší pravděpodobností dále pokračovat.
Nemáte oprávnění vkládat komentáře