Země vycházejícího slunce má namířeno na Měsíc, na Mars a ještě mnohem dál. Japonsko vstupuje do závodu o dobývání vesmíru. Zaměřit se chce na jeho osídlování.
- Podrobnosti
- Klára Ponczová
Japonsko rozvíjí plány na osídlení Marsu i dalších míst ve vesmíru. V Centru lidské kosmologie (Human Spaceology Center, dále jen HSC) na univerzitě v japonském Kjótu vědci nedávno prostřednictvím počítačové animace představili svou vizi budoucího lidského života ve vesmíru. Veřejnost o tom informoval webový portál Nikkei Asia.
Najít si své místo ve vesmírných závodech
Počítačová animace odhalila velkolepou scénu bizarně tvarovaných budov vystupujících ze zdánlivě nekonečné pustiny rudé pouště na Marsu. Uvnitř budov se nacházela zelená pole plná trávy a blankytně modrá voda, po které dokonce pluly lodě. V HSC se totiž nyní intenzivně zabývají možnou vizí toho, jak s největší pravděpodobností lidé osídlí Mars a video vytvořili především za účelem přitáhnutí pozornosti byznysového sektoru k expanzi lidského druhu na další planety.
Strategie partnerství
HSC bylo založeno v říjnu loňského roku a aktivně svou činnost zahájilo až letos v červnu. Jejich cílem je především rozvoj pokročilých technologií potřebných k tomu, aby se lidstvo mohlo do vesmíru nejen vrátit, ale také tam žít.
Je vůbec na místě, že si Japonsko, které dosud neuskutečnilo žádnou úspěšnou vesmírnou misi bez mezinárodní pomoci, klade otázku: Jakou roli může země vycházejícího slunce hrát v nových vesmírných závodech?
Jejich vlastní odpověď na tuto otázku zní, že může a strategie se podobá snahám USA. Zvolili cestu partnerství veřejného a soukromého sektoru, mezi univerzitami a byznysem.
V souvislosti s připravovaným programem NASA Artemis, který má poprvé od mise Apollo vrátit lidi na Měsíc, nejsou snahy Japonska o nalezení svého místa na Slunci, tedy spíš na jiných planetách, nijak nelogické. Nemluvě o současném vzestupu soukromých kosmických společností, jako je Blue Origin Jeffa Bezose, Virgin Galactic Richarda Bransona a SpaceX Elona Muska.
Umělá gravitace jako první důležitý krok
Jednou z hlavních oblastí výzkumu HSC je budování vesmírných stanovišť, která disponují umělou gravitací podobnou té zemské. Do vývoje se pouští ve spolupráci s generálním dodavatelem, technologickou společností Kajima. Gravitace na Marsu je jen 38 % té, kterou známe z planety Země a na Měsíci je dokonce 6x menší než na Zemi. Zkušenost s pohybem v nízké gravitaci je zpočátku značně osvobozující a zábavná. Život a práce ve snížené gravitaci však mají i svou stinnou stránku.
Nižší gravitace totiž výrazně ztěžuje budování i udržování svalové a kostní hmoty, což by u pozemšťanů obývajících vzdálené planety vedlo z dlouhodobého hlediska ke zdravotním potížím. A právě proto si jej HSC bere za jednu ze svých priorit.
Dřevo ve vesmíru
Dalším z témat, kterému se centrum věnuje, je například využití dřeva ve vesmíru. Tyto zdánlivě nesourodé oblasti byly vybrány na základě jejich "potenciálu využití silných stránek japonského průmyslu ve vesmíru", uvedl ředitel HSC Yosuke Yamashiki ve zprávě Nikkei Asia.
Mezi členy kosmologického centra již nyní patří kromě japonských astronautů Naoko Yamazakiho a Takao Doie také představitelé NASA. S tím, jak Japonsko zvyšuje své úsilí ve hře o osídlování Měsíce a Marsu, vidíme, že expanze lidstva do vesmíru splétá multikulturní sen o sdílené prosperitě do nového finančního rámce. Investice do velkých vědeckých studií, důraz na lidské zdraví a hledání finančních prostředků ze sfér, které očekávají návratnost, což zvyšuje efektivitu a urychluje vývoj.
Nemáte oprávnění vkládat komentáře