V Amsterdamu mají 3D vytištěný ocelový most pro chodce    Foto: www.mx3d.com
Čas na přečtení: 2 min

Vývoj mostu pro chodce zabral čtyři roky propočtů a simulací, na jeho stavbu pak bylo potřeba skoro 5 tun nerezové oceli. Byl vytištěn na obrovské 3D tiskárně.

Pokud jste si mysleli, že třeba koloběžky vyrobené pomocí 3D tisku jsou skvělé, počkejte, až uvidíte, co všechno je možné díky této technologii uskutečnit. Reálný důkaz unikátnosti 3D tisku stojí v nizozemském Amsterdamu. Začátkem července tohoto roku totiž inženýři nainstalovali první ocelový most na světě vytištěný pomocí technologie 3D přes kanál Oudezijds Achterburgwal v amsterdamské čtvrti Red Light District.

Poté, co byl most slavnostně otevřen nizozemskou královnou Maximou, je nyní podle informací Imperial College of London používaný chodci a cyklisty.

Fyzická stavba mostu zaměstnala čtyři obří roboty na šest měsíců, „tiskla“ se vrstva po vrstvě, přičemž bylo použito celkem 4,9 tun oceli. Než však tento proces začal, vědci z nizozemské společnosti MX3D strávili čtyři roky předběžným výzkumem a vývojem, aby se ujistili, že hotový výrobek bude funkční a bezpečný.

 

Aby bylo zajištěno, že vše proběhne tak, jak má a most bude dlouhodobě funkční, je přeplněn nesčetnými senzory, které detekují napětí, pohyb, vibrace a teplotu. Data shromážděná ze všech těchto senzorů jsou přenášena na digitální dvojče mostu, tedy virtuální most simulovaný na počítači. Ten vědcům pomůže bedlivě sledovat strukturu mostu.

3D tisk v posledních letech našel širokou škálu průmyslových aplikací. V roce 2020 vyvinula kalifornská společnost proces pro 3D tisk domů o rozloze 100 čtverečních metrů (o 3D tištěných domech jsme psali zde, pozn. red.). Jejich instalace trvá méně než 24 hodin. Po celou dobu koronavirové pandemie byl pak 3D tisk zkoumán jako způsob, jak zaplnit mezery, které pramení z nedostatku zdravotnického materiálu.


ZDROJ

Nemáte oprávnění vkládat komentáře