IoT síť bude v Soulu zprovozněna do roku 2023, pilotní projekty ještě letos Foto:Shutterstock
Čas na přečtení: 2 min

V kontextu SCI je smart city „městská oblast, kde technologie násobí pozitiva a stírají nedostatky a dopady urbanizace na její obyvatele“.
Téměř desetimilionový Soul se podle Smart city indexu (SCI) pro rok 2020 řadí na 47. místo mezi 109 hodnocenými městy.

V porovnání s předchozím rokem se jeho pozice nezměnila, což v případě Prahy neplatí – Praha, v současnosti na 44. místě, se oproti roku 2019 propadla o 25 příček.


Metropolitní správa Soulu (SMG) oznámila, že dokončí instalaci IoT sítě na území celého města do roku 2023. Do konce letošního roku má být dle prohlášení SMG instalováno 421 km sítě a vybudována operační platforma pro sběr, zpracování a správu dat ze zařízení, zapojených do IoT, která bude umístěna v Seoul City Hall.


IoT síť bude zpracovávat data z oblasti dopravy, bezpečnosti, životního prostředí, zdraví, prevence kriminality, varování před přírodními katastrofami a dalších. Dokončený projekt bude zahrnovat tisícovku datových základen, rozmístěných ve veřejných budovách všech městských obvodů. Hustota a rozmístění veřejných budov (a tedy datových základen) je v Soulu vysoká a zároveň rovnoměrná, implikuje tedy vysokou úroveň kvality budoucí IoT sítě. Pilotní projekty, které mají být v obvodech Eunpyeong, Guro a Seocho dokončeny ještě v letošním roce, budou sledovat aktuální znečištění ovzduší, veřejné osvětlení a safety management rizikových lokalit.


Starosta Soulu Park Won-soon uvedl, že koncept chytrých měst je „výsledkem agonie lidstva ve snaze o šťastnější a naplěný život prostřednictvím nejmodernějších technologií“. A nebyly to jen prázdné fráze, protože:

  • Korea byla první zemí, která zavedla komerční 5G sítě, a umožnila obyvatelům a návštěvníkům bezplatné vysokorychlostní připojení k internetu na většině míst včetně MHD a metra. Do roku 2022 má takto být pokryto celé území města
  • Technologičtí lídři s kreativními nápady mají možnost participovat na konceptu rozvoje města, soukromý sektor tedy efektivně spolupracuje se sektorem veřejným
  • Soul využívá dostupné technologie k aktivnímu zapojení obyvatel do veřejného života. Příklady? Mobilní volební systém M-Voting, online systém podání a zpracování žalob v civilním řízení Seoul Online Civil Complaints a další


Město zdůrazňuje přínos IoT sítě pro každodenní život občanů, kdy může být pomocí IoT senzorů sledována spotřeba energií, hlášeny vzniklé požáry nebo může být upozorněno na zdravotní potíže osaměle žijících osob. Mezi další zajímavé a smysluplné projekty patří sdílené parkování a taxislužba provozovaná s využitím umělé inteligence. Co to znamená? Mapa na displeji tabletu v reálném čase ukazuje pohyb osob, počet obsazených vozů taxi i aktuální počet neobsazených vozidel v okolí. Řidiči tak mají přehled o tom, kde by mohli potenciální zákazníci na taxi čekat, a dle toho reagují. Zákazník na vůz nečeká (dlouho). Win-win situation. Snad se u nás také brzy dočkáme.

Nemáte oprávnění vkládat komentáře