Uživatelsky přívětivá zdravotnická pomůcka se během prvního testování osvědčila a může být využívána i v domácím prostředí onkologického pacienta.
- Podrobnosti
- Jan Handl
Existují supermoderní helmy, které dokážou rozpoznat mozkové nádory, ale nová přilba je může dokonce léčit. V rámci nejnovějšího neurologického testování použili vědci helmu, která generuje magnetické pole. Smrtelně nebezpečný nádor se během zkoušek na pacientovi zmenšil o třetinu. 53letý pacient, který léčbu podstoupil, nakonec zemřel kvůli nesouvisejícímu zra-nění.
Pitva jeho mozku však ukázala, že tento postup během krátké doby odstranil 31 procent nádorové hmoty. Test zaznamenal první neinvazivní terapii smrtící formy rakoviny mozku známou jako glioblastom. Jde o nejčastější a nejmalignější gliom mozku.
Helma je vybavena třemi rotujícími magnety připojenými k mikroprocesorovému elektronickému ovladači s dobíjecí baterií. V rámci terapie pacient nosil přístroj pět týdnů na klini-ce a poté doma s pomocí své ženy. Léčba magnetickým polem vytvořeným helmou byla zpočátku podávána po dobu dvou hodin a poté se zvyšovala až na maximálně šest hodin denně.
Během tohoto období se nádorová hmota zmenšila téměř o třetinu, přičemž se zdálo, že smrštění koreluje s léčebnou dávkou. Vynálezci zařízení, které obdrželo schválení od amerického úřadu FDA, tvrdí, že by jednoho dne mohlo pomoci léčit rakovinu mozku bez ozáření nebo chemoterapie.
„Naše výsledky otevírají nový svět neinvazivní a netoxické terapie s mnoha vzrušujícími možnostmi do budoucna,“ řekl David S. Baskin, autor výzkumu a ředitel Kenneth R. Peak Center na neurochirurgickém oddělení nemocnice v Houstonu Podrobnosti o postupu léčby byly zveřejněny v časopise Frontiers in Oncology.
Nemáte oprávnění vkládat komentáře