Jeff Bezos nabídl NASA financování ve výši dvou miliard dolarů za to, že jeho vesmírné společnosti poskytne lukrativní zakázku na výrobu nového modulu pro přistání lidí na Měsíci.
- Podrobnosti
- Klára Ponczová
Jenže tuhle zakázku už na začátku letošního roku získala konkurenční společnost SpaceX Elona Muska. Bezosova nabídka je tak další v řadě stupňujících se snah o získání zakázky pro jeho společnost Blue Origin.
V pondělí ráno poslal Bezos, zakladatel Amazonu, administrátorovi NASA Billu Nelsonovi dopis s nabídkou. Stálo v něm, že pokud NASA přidá lunární modul Blue Moon společnosti Blue Origin do klíčové fáze programu Artemis, v rámci kterého by měli lidé po několika desetiletích opět přistát na povrchu Měsíce, vzdá se Jeff Bezos během prvních dvou let nároku na všechny platby ve výši až dvou miliard dolarů.
Kromě toho uvedl, že by jeho společnost zafinancovala i zkušební start Blue Moon na nízkou oběžnou dráhu Země, což by NASA jinak stálo další stovky milionů. “Tato mise je nesmírně důležitá,” řekl Bezos. “Je mi ctí NASA nabídnout tento druh podpory a jsem vděčný, že se nacházím ve finanční situaci, kdy si to mohu dovolit.”
Za pět minut dvanáct
Bezos s touto nabídkou přichází týden předtím, než má Americký účetní úřad definitivně rozhodnout o stížnosti, kterou Blue Origin podala letos na jaře proti tomu, že ji vyškrtli z tendru a zmíněnou zakázku získala společnost SpaceX se svým modulem Starship.
“Vše, co teď musí NASA udělat, je využít mé nabídky a předělat smlouvu,” okomentoval zaslání dopisu Bezos. Mluvčí NASA uvedl, že o Bezosově dopisu ví, ale z důvodu zachování integrity probíhajícího procesu veřejné zakázky, se k němu odmítá blíže vyjadřovat.
Neúplatná NASA
Vše začalo letos v dubnu, kdy NASA oznámila, že se rozhodla pro systém Starship společnosti SpaceX, který by měl v roce 2024 dopravit na Měsíc americkou lidskou posádku po téměř půl století. Návrhy Blue Origin a dalšího uchazeče, společnosti Dynetics, tak šly, především z důvodů vysoké finanční nákladnosti a omezeného rozpočtu NASA, stranou. Stále je však možné, že NASA nakonec přibere více konkurenčních dodavatelů. Přesto je však nepravděpodobné, že by Bezosova nabídka změnila názor NASA na aktuálního výherce tendru.
Pracovníci agentury se totiž obávají, že změna rozhodnutí udělit zakázku pouze SpaceX, by mohlo vyvolat právní problémy. "NASA nemůže 'přijímat nabídky' jen proto, že jsou jejich součástí finanční prostředky. Blue Moon nic nebrání v tom, aby se za své vlastní peníze posunuli dál a získali lepší pozici pro rozhodování v dalších kolech," říká Garver, bývalý zástupce administrátora NASA, který dohlížel na zahájení programu komerčních zakázek.
Chybějící prostředky
Bezos ve svém dopise uvedl, že nabídka dvou miliard dolarů by "překlenula nedostatky v rozpočtu na Human Landing System" a “okamžitě vrátila program na správnou cestu”. Tím se odvolává na termín NASA, která chce přistát na Měsíci už v roce 2024. Z finančních důvodů se to však s největší pravděpodobností podaří až v letech 2025 - 2027.
Kontrakt společností SpaceX a NASA v hodnotě 3 miliard dolarů, byl po podání stížnosti společnosti Blue Moon proti rozhodnutí NASA, pozastaven do té doby, než budou dostatečně posouzena fakta.
Lhůta pro rozhodnutí vyprší 2. srpna, tedy příští pondělí. Americký účetní úřad pak NASA doporučí, aby buď tendr znovu otevřela a revidovala své rozhodnutí, nebo zamítla protest společnosti Blue Origin a obnovila současný plán.
Neúnavný Bezos
Bezosova nabídka finanční úlevy ve výši dvou miliard dolarů je poslední - a pravděpodobně nejzoufalejší - snahou společnosti dát NASA důvod, aby vybrala návrh Blue Origin.
Bezos zároveň s finanční nabídkou nepřichází za NASA poprvé. V roce 2019, po honosném odhalení přistávacího modulu Blue Moon ve Washingtonu, se Bezos setkal s tehdejším administrátorem NASA Jimem Bridenstinem a nabídl mu, že zaplatí 30 % nákladů na demonstrační misi lunárního modulu společnosti Blue Origin, což činilo už tehdy zhruba 200 milionů dolarů.
Nemáte oprávnění vkládat komentáře