Exkluzivní steak, kvůli kterému nikdo netrpěl! Startup Novameat tiskne maso na 3D tiskárně Foto: Shutterstock
Čas na přečtení: 3 min

Exkluzivní steak, kvůli kterému nikdo netrpěl! Startup Novameat tiskne maso na 3D tiskárně

Jedním z hlavních důvodů, proč se lidé rozhodnou přestat jíst maso, je utrpení, kterému je většina hospodářských zvířat vystavována nejen v okamžiku smrti, ale počas svého celého, často velmi krátkého, života. Alternativy masa jsou na vzestupu a jejich vývoji je věnována velká pozornost. Kromě rostlinných náhražek se pak na scénu dostávají i masa pěstovaná v laboratořích. Barcelonský start-up NovaMeat jde však se svým pojetím ještě o kousek dál, nechtějí vyrábět jen dostupnou alternativu, naopak, chtějí vyrobit Teslu Roadster nebo iPhone mezi potravinami. 

“Alternativní maso by nemělo vznikat jenom kvůli klimatu, zvířatům nebo zdraví. Mělo by se snažit být lepší než to, čemu se snaží konkurovat,” říká generální ředitel a zakladatel  NovaMeat Giuseppe Scionti. Rostlinné náhražky masa rychle pronikají do obchodů i známých fastfoodových řetězců. Poptávka po mase, za kterým nejsou vidět zástupy vystresovaných zvířat roste a spolu s tím i snaha vědců pěstovat maso v laboratořích přímo ze zvířecích buněk. Přesně z takto vypěstovaného masa, které strukturou odpovídá tomu skutečnému, tisknou ve startupu Novameat na 3D tiskárně opravdové steaky. Teda skoro opravdové. 

Steak pro fajnšmekry 

Giuseppe Scionti má rád výzvy. Pro výrobu steaku se rozhodl právě z toho důvodu, že je z hlediska chuti a struktury jedním z nejobtížněji nahraditelných druhů masa. Vytvořit steak ze svíčkové s vláknitou strukturou a mramorovaným tukem z rostlinného proteinu, je totiž nesmírně náročné. 

<iframe width="853" height="480" src="https://www.youtube.com/embed/9ycYAHtceTU" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Scionti má jediný cíl, maximálně napodobit chuť, vzhled, pocit při kousání a nutriční vlastnosti skutečného masa - ne jeho náhražku. Dosud k tomu v Novameat používali rostlinný tuk a bílkoviny (kromě sóji). Nyní však do biokompatibilního rostlinného lešení přidali ještě tukové buňky savců. Buňky se pěstují odděleně za použití tradičních technik kultivace buněk a poté se přidají do lešení, kde produkují mastné kyseliny nebo proteiny. Aktuálně dokáží v NovaMeat vytvářet hovězí a vepřové svalové řezy a brzy by měli zvládnout i ryby a mořské plody. 

Mít to první na talíři 

Novameat však není jediným hráčem v tomto oboru, který doufá, že právě jejich rostlinný steak se objeví na našich talířích jako první. Izraelské startupy Redefine Meat a Aleph Farms závodí o totéž. Letos 9. února představili právě Aleph Farms první 3D tištěný steak rib-eye a o týden později Redefine oznámila, že získala investici 29 milionů dolarů.

Sciontiho vzdělání a předchozí praxe v tkáňovém inženýrství, by mu mohly dát jistou konkurenční výhodu. Sám říká, že produkty společnosti Novameat jsou vynikající právě proto, že lépe napodobují strukturu přirozené svalové tkáně, od orientace molekul bílkovin až po mikrostrukturální vyrovnání svalových vláken. Chuť však zatím vůbec neřeší. 

Jestli Sciontiho vědecký zápal ocení jen jeho odborní kolegové nebo i běžný zákazník prvotřídní restaurace, zjistíme už brzy. Na rozdíl od dalších konkurenčních firem totiž Scionti neuzavřel smlouvu s žádným z fastfoodových řetězců, ale rovnou s Barcelonskou michelinskou restaurací Difrustar hodnocenou jako devátá nejlepší na celém světě.

 

ZDROJ

 

Nemáte oprávnění vkládat komentáře