Souvislost mezi technologiemi a duševním zdravím teenagerů nenašli ani v Oxfordu Foto: Shutterstock
Čas na přečtení: 2 min

Studie oxfordského institutu provedená na více než 430 000 mladých ve věku 10 až 15 let uvádí, že mezi používáním technologií a problémy s duševním zdravím je jen „malá souvislost“.

The Oxford Internet Institute porovnával sledování televize, používání sociálních médií a zařízení s pocity deprese, sebevražednými sklony a problémy s chováním. Mezi lety 1991 a 2019 zjistil malý pokles ve vztahu mezi depresí a používáním sociálních médií a sledováním televize.

K malému nárůstu došlo mezi emočními problémy a používáním sociálních médií. „V letech 2010 a 2019 jsme nemohli rozpoznat rozdíl mezi dopadem sociálních médií na duševní zdraví,“ řekl spoluautor studie Andrew Przybylski. Souvislost mezi používáním sociálních médií a duševní pohodou teenagerů tedy nezesiluje, navzdory obecným domněnkám veřejnosti.

Studie tedy přináší jakési varování pro regulační orgány a zákonodárce, kteří se zaměřili na obecně uznávané přesvědčení o škodlivých účincích technologií na duševní zdraví mladých lidí.

Účastníci studie pocházeli z USA a Velké Británie a hodnotili své vlastní pocity pomocí stanovených otázek s odpověďmi v určené škále. Byli kromě jiného dotázáni na dobu strávenou se sociálními médii nebo zařízeními, ale konkrétněji ne na to, jak tento čas strávili.

V lednu 2021 ovšem jiná studie naznačila, že silné používání sociálních médií bylo spojeno s negativními pocity a sebeúctou u teenagerů. Mezi další faktory ovlivňující duševní zdraví mladých lidí patří pandemie koronaviru. Vláda Spojeného království oznámila investici do péče o duševní zdraví ve výši 500 milionů liber, přičemž 79 milionů je vyčleněno pro děti a mladé lidi.

 

ZDROJ

 

Nemáte oprávnění vkládat komentáře