Globální solidarita, to je to, co potřebujeme! Foto. Shutterstock
Čas na přečtení: 2 min

Lidstvo již několikrát čelilo nejrůznějším krizím, které zasáhly mnoho jedinců. Ať se jedná o války, pandemie či přírodní katastrofy, vypořádávání se s nelehkými situacemi vyžaduje jistou dávku soucitu a globální solidarity. S výzvou k této vlně jednání přichází RIPESS, celosvětová síť podporující ekonomiku a sociální solidaritu.

Patrně nikomu neuniklo, že lidstvo čelí v současné době pandemické krizi COVID-19. O této pandemii bylo napsáno takové množství článků a studií, že snad není potřebné ji více zmiňovat. Nejedná se totiž pouze o pandemické problémy, které je podstatné řešit. Například změny klimatu, které ovlivňují podmínky na celém světě a které mají velké dopady na již tak dosti zraněnou populaci mohou být dalším velkým problémem. Je důležité si uvědomit, že v našich rukou leží nejen biosféra naší planety, kterou musíme udržovat pro budoucí generace, ale také biologická rozmanitost či ekosystém. 

Ačkoliv se nám vše může zdát jako problém budoucnosti, případně si můžeme myslet, že se situace kolem pandemie vrátí do normálu, tak nevrátí. Je patrné, že sociální a ekonomické nerovnosti stále rostou a přichází tak na řadu otázka, zda není čas na vytvoření nového „normálu,“ ve kterém bude vše založeno na sociální spravedlnosti, solidaritě a rovnosti.

Výzvou však může být vytvoření nového alternativního modelu rozvoje, který bude hnán kupředu potřebami všech národů a komunit po celém světě. V dnešní době již existuje spousta organizací, které pomáhají lidem po celém světě. Například v aktuálně tornádem zasažené Moravě se ihned po přírodní katastrofě našlo mnoho dobrovolníků, kteří pomáhají odklízet trosky či zachraňovat životy. Souběžně s tím došlo k bleskovému založení transparentních účtů na pomoc Moravě. Během jednoho dne se vybralo přes 110 milionů korun. 

Patrný zájem občanů o pomoc druhým je bezesporu na vzestupu, ovšem bude potřeba zajít dále a posílit univerzální přístup k základním službám, kterými jsou zdravotní a sociální péče, jídlo a sociální ochrana. V současné době je nejzákladnější upřednostnit zdraví a ochranu života v reakci na potřeby obyvatel, počínaje základními potřebami, kterými jsou jídlo, bydlení, zdravotní péče, vzdělání, základní příjem a důstojná práce. Klíčem je spolupráce se solidárním přístupem. To vše by mělo směřovat k vytvoření lepšího ekosystému SSE (sociální solidární ekonomika).

Aby však ke globální solidaritě a pomoci mohlo dojít, musí vlády všech národů uzavřít partnerství s ostatními státy, aby se usnadnila cesta k vybudování národního ekosystému, který bude do budoucna udržitelný a stálý. Na globální úrovni bude také nezbytné šířit povědomí o negativních dopadech nadprodukce a znečištění planety na lidský život. To znamená, že je nutné vyzvat národní vlády a organizace, aby přijaly mezinárodní dohody o životním prostředí, lidských právech, důstojné práci a sociální ochraně. Web RIPPES tak podporuje výzvu ke globálnímu příměří, která je v tento moment stěžejní pro zabránění katastrofálních humanitních a ekonomických dopadů. Výzvy jsou obrovské, ale schopnosti lidstva vyřešit své problémy jsou ještě větší!

ZDROJ

 

 

Nemáte oprávnění vkládat komentáře