Jižní Afrika udělila jako první na světě patent vynálezu, jehož autorem je umělá inteligence    Foto: Shutterstock
Čas na přečtení: 2 min

Přihláška k patentu pro nový typ „nádoby na jídlo na bázi fraktální geometrie“ byla podána 17. září 2019 Stephenem Thalerem, autorem umělé inteligence DABUS, která je v uděleném patentu uvedena jako vynálezce.


Patent poskytuje vlastníkovi monopol na patentovaný produkt nebo proces. Jedná se o ekonomické omezení konkurence a současně výhodu vlastníka patentu, proto je možno udělit patent pouze na vynálezy, u kterých patentový úřad konstatoval, že byly pro udělení naplněny stanovené podmínky.

Doposud byly patenty, jejichž autorem je umělá inteligence, zamítány s odkazem na neexistující právní subjektivitu „vynálezce“, jelikož umělou inteligenci nelze zařadit ani do kategorie fyzických, ani do kategorie právnických osob. Identifikace vynálezce je jednou ze základních a zásadních podmínek udělení patentu každým patentovým úřadem na světě. Téměř. Kromě jednoho. Toho jihoafrického.

Přihlášky, ve kterých byla za vynálezce označena umělá inteligence Dabus, nedávno odmítl Evropský patentový úřad, patentový úřad Spojených států a národní patentový úřad Velké Británie. Fakt, že Jižní Afrika formálně nepřezkoumává podané přihlášky, tak „hodnotu“ a uplatnitelnost uděleného patentu v praxi možná snižuje. Nicméně bez ohledu na to bylo zřejmě rozhodnutí jihoafrického patentového úřadu v jistém ohledu průlomové – den po udělení patentu v Jižní Africe rozhodl Federální soud Austrálie, že uznat umělou inteligenci jako vynálezce patentu je pro příště přípustné.

Soudce Jonathan Barry Rashleigh Beach své rozhodnutí zdůvodnil: „Pouze fyzická nebo právnická osoba může být vlastníkem, držitelem nebo správcem patentu. Stejná osoba může být pochopitelně vynálezcem. Ale nelze dovozovat, že vynálezcem může být výhradně člověk“ a podepřel jej následujícími argumenty:

  • Umělá inteligence není nikde explicitně vyloučena z okruhu přípustných vynálezců
  • Patentové právo na rozdíl od autorského práva nevyžaduje lidského autora
  • Pojem „vynálezce“ by měl být flexibilní a schopný vývoje, stejně jako v případě dalších pojmů patentového práva

 

Stephen Thaler, který podal všechny patentové přihlášky, u kterých byla jako vynálezce uvedena umělá inteligence Dabus, v rozhovoru pro televizní stanici ABC řekl: „Pro mě je to spíše filozofický souboj, přesvědčit lidstvo o tom, že mé kreativní neuronové sítě jsou funkčními systémy poznávání, vnímání a vědomí. Fakt, že byl udělen patent vynálezu, jehož autorem je Dabus, je jen dalším důkazem toho, že umělá inteligence je z filozofického hlediska stejně živá jako člověk“.

Vznikl tedy precedens a ve světle počtu přihlášek k patentům, jejichž vynálezcem je umělá inteligence, se dá očekávat, že ledy se budou hýbat dál. Debata je v současnosti více než intenzivní a nelze vyloučit ani to, že dojde k zásadním změnám v patentovém právu a právu duševního vlastnictví.

Nemáte oprávnění vkládat komentáře