Projekt TRACKCYCLE má pomocí blockchainu sledovat toky recyklovaného plastového odpadu    Foto: Shutterstock
Čas na přečtení: 2 min

Britská recyklační společnost Recycling Technologies oznámila nové partnerství s energetickou společností TotalEnergies a poskytovatelem dynamického sledování oxidu uhličitého Circulor.

Nový společný projekt ponese název TRACKCYCLE. Je finančně podporován programem oficiální britské agentury Innovate UK a chce vyvinout účinné řešení pro sledování toků těžko recyklovatelných plastů (HTRP) za pomoci technologie blockchainu.

TRACKCYCLE bude klientům poskytovat přesně označené a plně sledovatelné záznamy o recyklovaných materiálech, a to tak, aby mohla být monitorována jejich kvalita a původ. K tomu budou společnosti Recycling Technologies a TotalEnergies využívat své odborné znalosti a zkušenosti z oblasti průmyslu, výzkumu a vývoje, s cílem zajistit co možná nejdokonalejší kontrolu vstupních surovin.

Úlohou Circuloru v tomto procesu pak bude zprůhlednit nejsložitější globální průmyslové dodavatelské řetězce a zabránit tak dle slov Douglase Johnson-Poensgena, generálního ředitele společnosti, vykořisťování naší planety, na kterém se denně každý z nás podílí.

Podle generálního ředitele společnosti Recycling Technologies Adriana Griffithse má projekt přinést řadu výhod v podobě přesných informací o původu plastového odpadu a o jeho následném zpracování. Klíčovým prvkem je naprostá transparentnost, která poslouží k získání důvěry akcionářů a zesílí motivaci k zavádění udržitelných postupů, jako je tento. TRACKCYKLE tak má významně přispět ke zvýšení míry recyklace, a to v globálním měřítku.

Valérie Goffová, viceprezidentka pro polymery ve společnosti TotalEnergies, zdůraznila, že nová spolupráce všech tří subjektů je zářným příkladem inovace ve vývoji lépe sledovatelných recyklovatelných materiálů. Goffová rovněž zmínila ambice posunout tímto projektem recyklaci plastů na novou úroveň a do roku 2030 obsáhnout výrobu až třetiny z celkového objemu recyklovatelných a obnovitelných polymerů.

Všichni tři partneři budou úzce spolupracovat s několika dodavateli plastového odpadu, včetně nejmenované nadnárodní společnosti poskytující postindustriální odpad.

Vláda Velké Británie navíc v příštím roce zavede daň z plastových obalů, které neobsahují alespoň 30 % recyklovaného plastu. Evropská unie mezitím plánuje komplexní daň z obalů. Tyto a jim podobné legislativní kroky jsou jasným příkladem potřeby exaktních informací o recyklaci plastů a jejich následného využití v nových materiálech.

Nemáte oprávnění vkládat komentáře