Tomáš Hubínek: Učíme velké firmy nebát se AI a plně využívat potenciál dat Foto: Archiv Tomáše Hubínka
Čas na přečtení: 6 min

Tomáš Hubínek je spoluzakladatelem a provozním ředitelem společnosti BigHub, která poskytuje služby a technologická řešení v oblasti cloudu a umělé inteligence. Mezi jejich klienty patří firmy jako ČEZ nebo innogy.

Vystudoval softwarové inženýrství na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, hodnotné pracovní zkušenosti pak získal během působení ve švýcarském CERNu. Jaká je jeho vize datové a AI budoucnosti?

Ahoj Tomáši, díky, že sis udělal čas na rozhovor s naším portálem. V oblasti moderních technologií jsi jako doma. Dokáže tě ještě vůbec něco v tomto oboru překvapit nebo inspirovat? Vzpomeneš si, jestli tě v poslední době zaujala nějaká konkrétní moderní technologie, služba, či aplikace a proč?

Neustále mě něco inspiruje, ať už na technologické rovině či v aplikaci AI na různé typy problémů. Určitě je skvělé sledovat Neuralink, OpenAI a další společnosti Elona Muska, ve kterých je AI jedním ze základních elementů. Ale děje se toho hodně na všech úrovních, třeba i na české a evropské scéně.

Jen tak pro ukázku zmíním startup presize, který spoluzaložil můj kamarád. Velmi pěkně aplikuje deep learning a computer vision pro doporučení vhodného oblečení při online nakupování. Otočíte se v krátkém videu na telefon, z něj pak jejich technologie vygeneruje 3D model vaší postavy a spolu s dalšími daty doporučí vhodné oblečení z eshopu, které sedí velikostí i střihem na vaši postavu. Je to jednoduché a zlepší to nejen spokojenost zákazníka, ale také ušetří čas mnoha lidem. Navíc sníží náklady obchodům a omezí zbytečnou přepravu zboží. Těším se, až se podobné aplikace, kterých vzniká v mnoha oblastech lidské činnosti nespočet, stanou zcela běžnými a zlepší svět, ve kterém žijeme. I my v BigHub se snažíme naučit velké firmy, aby se AI a moderních technologií nebály a plně se naučily využívat jejich potenciál.

Můžeš detailněji popsat svoje pracovní zkušenosti ze švýcarského CERN? V čem ti profesně nyní pomáhají? Co ses tam konkrétně naučil a lze tyto zkušenosti nějak aplikovat na český trh?

Práce v CERN mi dala hodně. Je to opravdu unikátní prostředí. Potkáváte se v jedné kantýně se skvělými vědci a inženýry a ve velmi neformální atmosféře můžete probrat problémy AI, částicové fyziky či antihmotu. Máte možnost se neustále vzdělávat a rozšiřovat obzory. Pořádá se tam spousta přednášek, seminářů, hackatonů, jsou tam desítky různých zájmových klubů. A to celé vytváří takovou atmosféru, že se cítíte být skutečně součástí určité komunity, která společně pracuje na vyřešení velkých fundamentálních otázek našeho světa.

Do CERN přijíždějí vědci a inženýři z univerzit z téměř celého světa dělat svůj výzkum a spolupracují bez ohledu na politickou situaci ve světě, zažijete tu skutečné mezinárodní prostředí. Právě možnost vystoupit a kriticky se podívat na kulturu a společnost, ve které jsem byl pevně ukotven a uvažoval jen v rámci jejích mantinelů spolu s tou kulturní a myšlenkovou diverzitou, mi daly nadhled. Díky tomu jsem schopen lépe řešit situace, které právě na této rovině vznikají. Business prostředí je sice jiné než práce v instituci zaměřující se na primární výzkum, ale i tak se snažím některé vzory aplikovat i u nás v BigHub. Především v oblasti budování otevřeného, inspirativního prostředí a možnosti si neustále vzdělávat a rozšiřovat si obzory.

Pojďme si tedy říct, čemu se aktuálně věnuješ ty sám. Na co se specializuje startup BigHub, který si s kolegy spoluzaložil v roce 2016?

Zaměřujeme se na práci s daty, kolem toho se to celé točí. Není to tak, že přijdeme, uděláme AI a tečka. Je potřeba data sbírat, zpracovat, aplikovat algoritmy a zobrazit výsledky. Představte si například rozvodnou plynárenskou síť, na které jsou stovky stanic, přes které proudí plyn. Na každé z těchto stanic jsou desítky senzorů měřících tlak, teplotu a další fyzikální veličiny. Tato data je potřeba v reálném čase odebírat a zpracovávat. Na ně aplikujete algoritmy či AI pro predikci a předcházení možných výpadků a nakonec musíte tyto informace někde zobrazit, aby byly přístupné operátorům provozu, notifikovat zodpovědné lidi v případě možného výpadku a podobně. Tohle je příklad jednoho projektu, na kterém právě pracujeme.

Činností, které jsou s datovou otázkou spojeny, je spousta. My v BigHub pokrýváme celý proces, což je naše výhoda. Datová otázka je do značné míry nezávislá na konkrétním prostředí, což nám umožňuje pracovat pro firmy z různých sektorů. Mimo několika energetických firem pomáháme i v logistice, finančním sektoru či genetice.

Můžeš našim čtenářům přiblížit nějaký zajímavý projekt, kterému jste se v BigHubu v poslední době věnovali? A jak konkrétně vaše řešení usnadnilo klientovi jeho byznys?

Několik favoritů bych tu určitě měl, často nám ale smlouvy s klienty neumožní detaily projektů prezentovat. Proto vybírám jeden z těch povolených, který jsme dělali před časem pro Východoslovenskou Distribuční (VSD). Dlouhodobě je trápí černé odběry elektřiny. Jedná se o situace, kdy se někdo nelegálně připojí na elektrické vedení nebo více či méně odborně upraví elektroměr tak, aby se výsledný účet za elektřinu výraznějším způsobem propadl.

Společně se zákazníkem jsme stanovili celou řadu hypotéz, jak by k dané situaci mohlo docházet a jak danou situaci pomocí AI identifikovat. A značná část z nich se ve finále opravdu potvrdila. V ověřování výsledků tak docházelo i k situacím, kdy se nám například povedlo nalézt “podezřelý” skleník na okraji Prešova se spotřebou, která naznačovala trvalé zapnutí osvětlení. Doteď přemýšlíme, co tam asi tak mohli pěstovat.

fotka tym

Tým BigHub / Foto: Archiv Tomáše Hubínka



Máš bohaté zkušenosti i ze zahraničí, dokážeš srovnat právě využití umělé inteligence v České republice a v Evropě či ve světě?

Je potřeba rozlišit mezi technologickou (startupovou) a korporátní sférou. V prvním případě si troufnu říci, že pokud pomineme technologické giganty, kteří tempo celého AI průmyslu určují, a ostatní se jim snaží pouze držet v patách, tak úroveň AI je v ČR velmi vysoká. Má to základ v kvalitních inženýrech, kteří vychází z našich vysokých škol. Myslím, že je to srovnatelné s vyspělými evropskými trhy i s USA, a v konkurenci jsou české firmy schopny uspět i v zahraničí.

Co se týká korporátní sféry, tak startovní čára je pro všechny stejná. Určujícím faktorem je podle mě určitá mentalita. Například v USA ale i v Německu je z naší zkušenosti otevřenost začít ML projekt mnohem vyšší než u nás. Zde to často bývá běh na dlouhou trať, roli hraje občas i politika. Může trvat roky, než se dostaneme k samotné realizaci třeba i úspěšného pilotního projektu. I proto většina našich aktivit v BigHub směřuje do zahraničí. Myslím, že se to ale postupně posouvá, a těšíme se, že získané zkušenosti budeme moci více sdílet i na domácím trhu.

Jako odborníka na AI se tě samozřejmě musím zeptat, kam podle tebe bude tento trh v příštích letech směřovat. Respektive co všechno můžeme od umělé inteligence v budoucnosti čekat?

I nadále bude pokračovat pozvolný vývoj pokročilých algoritmů jak na teoretické rovině, tak v konkrétních aplikacích jako computer vision, analýza textu, překladu a dalších. A to ruku v ruce s kontinuálním vývojem výpočetní infrastruktury, grafických karet a procesorů od velkých hráčů jako Nvidia, Intel či Apple. Nicméně ke skokovému posunu podle mě dojde až s širší dostupností, znalostí a aplikací kvantových počítačů a algoritmů na reálné problémy. Tam vidím skutečnou „revoluci“ a velmi se na ni těším, i když půjde z mého pohledu spíše o delší, kontinuální proces.

My se v BigHub zaměřujeme na využití AI na konkrétní jasně definované problémy. Nicméně bude určitě velmi zajímavé také pozorovat, jak se bude rozvíjet snaha o vývoj obecné umělé inteligence (AGI), která by byla schopna vykonávat jakýkoliv úkol stejně či lépe nežli člověk. Tam se ale nějakého většího průlomu podle mě dočkáme až v mnohem delším časovém horizontu a věřím, že bude ještě dost času na vyřešení etických a společenských otázek.

Jaká další důležitá témata kromě umělé inteligence budoucnost přinese? Vidíš už dnes nějaké výzvy, kterým budeme čelit?

Je a čím dál více bude potřeba řešit globálních klimatické změny a snižující se biodiverzitu na Zemi. Pokud ještě není, tak se toto téma stane hlavním tématem 21. století. I v této oblasti může technologie velmi pomoci, a to už samozřejmě v mnoha směrech dělá. Ale k větším změnám, které současný negativní trend otočí, bude potřeba i větší politické a celospolečenské aktivity a především přijetí osobní zodpovědnosti. Byl bych rád, kdybychom se jako druh udrželi a měli možnost se dočkat odpovědí na důležité otázky, které nás na poli primárního výzkumu, AI a dalších oblastí čekají.

Tomáši, moc ti děkuju za rozhovor a na závěr už jen dvě rychlé otázky: Jaký produkt nebo službu ty sám v digitálním věku oceňuješ a využíváš nejvíce?

Určitě streamovací služby a v té době revoluční model založený na předplatném za přístup k celému obsahu. Po dlouhé době vakua a problémů s nelegální publikací na internetu a sdílení především v hudebním a filmovém průmyslu se podařilo najít udržitelný a dobře fungující model. Bez služeb jako Spotify, Netflix, HBO GO se neobejdu.

A druhá otázka: Chybí ti naopak něco z minulosti? Technologie nebo cokoliv, co je dnes už zastaralé a přežité, případně dávno nahrazené moderní alternativou?

Tamagoči :-)

Nemáte oprávnění vkládat komentáře