České elektrické skateboardy porazily na závodech lídra trhu Evolve Skateboards    Foto: Archiv JetSurf
Čas na přečtení: 5 min

Ve spojení Lukáše Joukala a Martina Šuly se teď pod značkou JetSurf Motorized Skateboard rozjíždí do celého světa.

Čtyřiadvacetiletý Lukáš Joukal před pěti lety spolu s malorážkou pověsil na hřebík i slibně načatou kariéru úspěšného biatlonisty. K nevelkému nadšení rodiny tehdy odjel do Číny a začal podnikat s elektrickými skateboardy. Nyní se ke sportu oklikou znovu vrací. Jeho firma Flash se letos spojila s českou společností JetSurf, firmou na výrobu elektrických a motorových surfů, které vlévají adrenalin do žil lidem po celém světě.

Na JetSurfech se jezdí evropský i světový šampionát a totéž čeká elektrické skateboardy. “Jasně, že bychom závodění na elektrických skateboardech jednou rádi viděli i na olympiádě. A pracujeme na tom,” říká Lukáš s úsměvem. “Minulý měsíc můj společník Jan Skořepa s naším elektrickým prknem JetSurf porazil na závodech ve Francii i samotné tovární jezdce pořadatele, světoznámé značky Evolve Skateboards.”

lukas joukal na draze

Lukáš Joukal na dráze, Foto: Archiv JetSurf 

Závodními prkny to ale nekončí, pod novou značkou JetSurf Motorized Skateboard, chystá Lukáš se svým týmem i řadu dalších novinek. Najdete mezi nimi třeba luxusní prkno v bílé barvě s deskou z teakového dřeva, na kterém by se už brzy měli ladně pohybovat po marinách majitelé jachet. Nebo odlehčené prkno s vyměnitelnou baterií, ideální na delší tratě i kratší městské přesuny.

“S Martinem Šulou, majitelem Jetsurfu, jsme si hned na začátku řekli, že jako menší výrobce budeme mít šanci se na trhu prosadit především ve třech oblastech, kterými se teď ubírá značka i celý vývoj. Těmi je Racing - závodění, pak Cool and Fun Mobility - prkno bude vždycky zábavnější a dobrodružnější než kolo, nebo koloběžka. A Luxury Toys, kde jsme se rozhodli zaměřit na už zmiňovaný Yacht business,” popisuje novou strategii firmy Lukáš, který se nedávno sbalil a přestěhoval z Prahy do Brna, kde JetSurf sídlí, a odkud distribuuje svá prkna na vodu a teď už i na souš do všech koutů světa.

Jak vlastně došlo ke spojení Flashe s JetSurfem? Byla to nějaká promyšlená strategie nebo spíš dílo náhody?

Věděli jsme o sobě a pohybovali se kolem sebe už delší dobu a docházelo nám, že naše elektrická prkna a motosurfy jsou si dost podobné. Ať už postojem, stylem jízdy nebo ovládáním. Na obou pracuješ s rovnováhou a plynem. Pro závodní jezdce JetSurfu se tak nabízela možnost tréninku na souši právě na našich prknech a řada z nich si je přesně kvůli tomu i pořídila. Tak byla naše prkna, tehdy ještě pod značkou Flash, v JetSurf komunitě vlastně ještě dřív než my.

Martin věděl, že chce flotilu svých strojů dále rozšiřovat, ale uvědomoval si, že k tomu potřebuje najít ty správné entuziasty. Když viděl, že v Česku už je někdo, kdo se v tomto segmentu aktivně pohybuje, rozumí dodavatelskému řetězci a reálně vyrábí i prodává, a že se naše produkty líbí těm, kteří si od něj kupují surfy, přišel s nabídkou, že naše firmy spojíme.

Dohodli jsme se na tom, že my přineseme know-how a Martin nám poskytne zázemí a vývojové kapacity. Takže bych to nazval takovým promyšleným dílem náhody.

Důležitou roli hrálo i to, že jsme si jednoduše lidsky sedli. Jako milovníka sportu jsme Martina zaujali i tím, že jsme se s kolegou Janem Skořepou (který je stále aktivní) věnovali vrcholovému závodnímu sportu. A i díky tomu, že máme všichni závodění a sport v krvi, jsme se pak rychle shodli na jednotné produktové vizi.

Nemrzí tě, že už prkna nenesou jméno tvojí značky? Že se po spojení obou firem přejmenovala z názvu Flash na JetSurf Motorized Skateboard?

Ano, částečně mě to mrzí, ale dávalo to velký smysl. A dneska jsem za to rád, že jsme se tak loni dohodli. Neměl jsem potřebu za všech okolností držet při životě značku, když jsem věděl, že nejdůležitější je kvalitní produkt, který s ohromným technologickým zázemím JetSurfu budeme moct neustále inovovat.

Taky mi i díky tomuto rebrandingu došlo, že nám Martin opravdu věří, když do svého portfolia prvotřídních surfů chce přibrat naše prkna a dát na ně jméno své značky, která už má ve světě zvuk.

lifestyle jetsurf komunita

Foto: Archiv JetSurf

 

Jak se technologicky prkna posunula od okamžiku, kdy jste se s JetSurfem spojili?

Letos jsme zdokonalili tvar desky, vylepšili jsme airless kola a elektroniku baterie. K prknům jsme taky vydali aplikaci, ve které má každý uživatel svou JetSurf garáž, do které si nahraje všechny svoje JetSurf produkty, aktuálně tedy zatím surf a skate.

Každý svůj stroj si tam přidáš pomocí NFC čipu, který v sobě nese unikátní sériové číslo daného produktu. V aplikaci pak najdeš kompletní informace o každém svém stroji, počtu najetých kilometrů, stavu baterie a tak dál. Ale tím to nekončí, nyní se věnujeme vývoji ovládací elektroniky uvnitř prkna a jejímu propojení s ovladačem.

Dokážeme ovládat různou intenzitu proudů z baterky, což má vliv na zrychlení, plynulost jízdy, rychlost brzd a další. Do budoucna si pak díky tomu dovede každý jezdec nastavit tyhle věci sám v aplikaci. To mu umožní přizpůsobit si prkno přesně na míru svému stylu jízdu.

I díky výrobnímu a technologickému zázemí JetSurfu, který svá prkna vyrábí ve Střelicích u Brna, se tak stáváte nezávislejšími na výrobě v Číně?

Majoritu trhu s elektrickou mikromobilitou pořád vlastní Čína - jednokolky, koloběžky, prkna… To je bez debat. Většina věcí i komponentů se vyrábí tam a do zbytku světa pouze dováží.

My jsme si s Martinem vypíchli oblasti, které jsou pro čínské výrobce náročné, kde máme oproti nim navrch - necílíme plošně na všechny, ale vybrali jsme si specifičtější zacílení na milovníky závodění, kteří ocení výkon, rychlost a pocit z jízdy, a pak na milovníky prémiových technologických produktů, kteří ocení kvalitu a design zpracování.

Kompletní vývoj produktů a stěžejní části výroby probíhají tady u nás, což nám umožňuje mít nad celým procesem plnou kontrolu.

V jednom z předchozích rozhovorů jsi zmiňoval, že byste rádi začali na elektrických prknech i vy sami pořádat závody. Jak jste na tom s realizací?

Letos jsme odstartovali pilotní ročník lokálních závodů na elektrických skateboardech pod názvem MotoSkate. Taky jsme na našich prknech začali objíždět závody pořádané konkurencí a minulý měsíc jsme si odvezli první místo ze závodů, které ve Francii pořádal Evolve Skateboards. Kromě toho se letos konečně na olympiádu v Tokiu dostal klasický skateboarding, což nahrává tomu, aby se tam jednou dostalo i závodění na elektrických skateboardech jako doplňkový sport.

Co říkáš na to, že Evolve Skateboards přišel s novými TOP produkty, které bude doručovat v září? Vnímáte je jako svou hlavní konkurenci?

Evolve je teď určitě na špici, to bez debat. Je důležité sledovat, kam až konkurence došla, jaký nabízí pocit z jízdy, hledat v tom nejlepším nedostatky, zároveň s tím sbírat zpětnou vazbu od zákazníků a na základě toho vyvíjet řešení, která předčí ta stávající. Konkurence nás inspiruje, a teď, když máme k dispozici zázemí JetSurfu v čele s Martinem Šulou, který má s výrobou, vývojem i inovacemi v motorsportu řadu let zkušeností, tak nám nic nebrání v tom se inspirovat od nejlepších a sami pak celé odvětví technologicky posouvat dál a inspirovat jej zase zpátky.

Naším cílem je, aby zákazníci dostávali do rukou produkty, které jsou na hraně toho, co dnešní doba umožňuje a co jsme s dostupnými nejmodernějšími technologiemi vůbec schopni vyrobit. Vypadá to, že v tomhle budeme s Evolve Skateboards soutěžit, což považuju v byznysu za zdravé a na tenhle závod se moc těším.

Nemáte oprávnění vkládat komentáře