Tokenizace ve fotbale: Koupíte část svého oblíbeného hráče? Foto: Shutterstock
Čas na přečtení: 3 min

Tokenizace byla v posledních letech vřele přijata již v několika různých odvětvích, včetně umění, hudby nebo celkově autorského a vlastnického práva. Ačkoliv ve sportu je tokenizace prozatím na začátku své cesty, v blízké budoucnosti by mohla existovat velice atraktivní možnost zakoupit si část svého oblíbeného fotbalového hráče. A nejen pro investory, ale i pro obyčejné fanoušky.

Pomyslnou blockchainovou vlnou se v poslední době nechala strhnout celá řada známých sportovců z celého světa, a ani ve fotbalu to není jinak. Do projektů spojených s kryptoměnami se v nedávné době zapojilo například několik hvězd z FC Barcelona, včetně Carlose Puyola, Andrése Iniesty nebo Gerarda Piquého. Už v roce 2018 investoval do své vlastní blockchainové platformy bývalý anglický reprezentant Michael Owen. V lednu letošního roku ve Španělsku dokonce došlo k prvnímu fotbalovému přestupu financovanému výhradně Bitcoinem. 

Umíte si ale představit scénář, ve kterém by na blockchainu existovali samotní hráči a vy byste měli možnost si koupit jejich část, byť naprosto nepatrnou?

Neustále rostoucí přestupový trh by díky této revoluční technologii dostal úplně nový rozměr a na vlastnictví profesionálních fotbalistů by se mohli podílet, a následně z něj těžit, i fanoušci a investoři. 

Díky transparentnímu a bezpečnému systému, který blockchain poskytuje, by se také neměly opakovat podobné události, kterých byl fotbalový svět svědkem v roce 2006 v kauze Carlose Teveze a Javiera Mascherana. Anglický klub West Ham United tehdy pořídil za podivných okolností věhlasné argentinské duo od brazilského klubu Corinthians, ten ale dvojici ve skutečnosti nevlastnil. To vedlo k rozsáhlému vyšetřování, které následně v roce 2008 (shodou okolností ve stejném roce, kdy byla představena právě technologie blockchainu) vyústilo nejen v tučnou pokutu pro Kladiváře, ale i v celkové zrušení vlastnictví hráčů třetí stranou v anglické nejvyšší lize, tedy v Premier League. {lock}

Na blockchainu jsou záznamy o vlastnictví vždy dohledatelné, ověřitelné a hlavně nezměnitelné, což eliminuje jakoukoliv možnost podobných pokusů o podvod nebo jinou nekalou činnost. 

Teoreticky by tak každý z nás mohl za několik let vlastnit nejen část Tomáše Součka, Kyliana Mbappého nebo jiného profesionálního fotbalisty, ale i části samotných trofejí nebo jiného skutečného majetku daného klubu.

Především u velkoklubů jako jsou Manchester United, AC Milan nebo FC Barcelona platí, že fanoušci generují značnou část jejich zisků. Ačkoliv si kus svého oblíbeného fotbalisty prozatím pořídit nemůžete, ve sportu existuje už dnes několik zajímavých blockchainových projektů a platforem (např. Chillz), které fanouškům z celého světa umožňují dostat se přímo do centra dění jejich oblíbeného klubu, nebo se dokonce podílet na některých rozhodnutích, jako je výběr dresů pro příští sezónu.

I přes nesčetné výhody pro sportovní kluby se tokenizace hráčů ve fotbalovém odvětví setkává s poměrně rozporuplným přístupem právě z pohledu vlastnictví samotného. Jelikož by už hráč jako celek nepatřil jen jednomu klubu nebo investorovi, náklady na jeho nákup by se rozdělily mezi více subjektů, ale zároveň by byla potenciální návratnost investice umožněna všem zúčastněným. Stejný princip sdíleného vlastnictví už se uplatnil v umění, když byl jeden z obrazů Andyho Warhola vydražen mezi několik různých kupců. Každému z nich pak náležela část slavného díla.

Otázkou tedy pravděpodobně není, “jestli” bude tokenizace ve sportu přijata, ale spíše “kdy”.

Nemáte oprávnění vkládat komentáře