Bitcoin vs. Basilejský výbor: Jak mají regulace ovlivnit nakládání s kryptoměnami v bankovnictví? Foto: Shutterstock
Čas na přečtení: 3 min

Basilejský výbor pro bankovní dohled zveřejnil svá nejnovější doporučení k oficiálnímu zacházení s kryptoměnami v bankovnictví a vyvolal tak velice živou diskuzi napříč celým sektorem. Hlavní myšlenkou návrhu je rozdělit všechna krypto aktiva do dvou různých skupin dle jejich způsobilosti. Posuzovat by se měla například tržní likvidita nebo související provozní rizika pro konkrétní banku či instituci.

Na úplný začátek je vhodné zmínit, že Basilejský výbor pro bankovní dohled, ačkoliv se jedná o nejvlivnější bankovní regulátor na světě, není zcela formální institucí a jeho úkolem je spíše upozorňovat, radit, navrhovat a především udržovat mezi jednotlivými subjekty diskusi o aktuálním vývoji situace v oboru, než přímo vydávat jakákoliv zákonně platná opatření. Na každém státu je pak dle vlastního uvážení, zda se bude vydaným doporučením řídit a zahrne jej do své legislativy. V současné chvíli Basilejský výbor čítá 45 členů z 28 různých jurisdikcí. Jedná se především o členy centrálních bank států nebo dohlížecích a kontrolních výborů. 

Teď si ale už pojďme stručně a jasně vysvětlit, co vlastně nejčerstvější návrh Basilejského výboru konkrétně představuje. Jak jsme již uvedli, všechna krypto aktiva v bankovním sektoru by se měla rozdělit do dvou kategorií dle rizika spojeného s jejich nakládáním. Do první z kategorií spadají stablecoiny jako Tether (USDT) nebo USD Coin (USDC) a také tokenizovaná aktiva. Tato krypto aktiva jsou podle výboru téměř způsobilá k zacházení dle stávajících pravidel, samozřejmě s implementací drobných úprav a přidání jistých pokynů. Do druhé kategorie byl pak zařazen Bitcoin, Ethereum a další kryptoměny postavené na stejném principu. Bankám, které zamýšlejí s těmito kryptoměnami nakládat, by vznikla povinnost držet kapitál na vykrytí možných ztrát spojených s držením a obchodováním ve výši 100 %. Pokud by tedy banka chtěla operovat, dejme tomu, se 100 bitcoiny, je nezbytné, aby v rezervách měla prostředky na krytí v úměrné výši hodnoty těchto mincí. 

Pojem regulace pro nás může mít ve valné většině případů spíše negativní anotaci a představujeme si ho spíše jako něco omezujícího a často ne úplně příjemného. Právě regulace ale nakonec mohou být tím, co zajistí kryptoměnám legitimitu mezi širší veřejností. Doporučení Basilejského výboru se setkalo s pozitivní odezvou u představitelů bankovních institucí i u řady odborníků. Ti zároveň zdůrazňují, že je žádoucí, aby byla zavedena globální pravidla a zákony zajišťující finanční bezpečí ve světě krypto aktiv pro banky i jejich zákazníky. 

Nesmíme opomenout ani fakt, že relativně početná skupina odpůrců kryptoměn se ve snaze narušit rostoucí trend stále častěji odvolává na spojitost tohoto nového digitálního platidla s terorismem, prodejem drog a další nelegální činností. Bylo by samozřejmě velice naivní tvrdit, že k takovým obchodům nedochází, především díky naprosté anonymitě, kterou blockchain poskytuje. Na druhou stranu veškerá trestná činnost datovaná před vznikem blockchainu a kryptoměn byla úspěšně financována skrze tradiční regulovaná platidla. Tento argument lze proto v kontextu celé záležitosti považovat za vcelku lichý, ačkoliv ne zcela zanedbatelný. 

Jakou měrou budou tedy regulace ovlivňovat fungování krypta v bankovním sektoru i mimo něj? V první řadě bude záležet na přístupu jednotlivých států a bankovních institucích samotných. Už na začátku června letošního roku jsme mohli být svědky toho, jak se středoamerický stát Salvador stal první zemí světa, která uznala bitcoin jako zákonné platidlo a pravděpodobně je jen otázkou času, než se začnou tímto krokem inspirovat i některé další státy. Včasné nastavení jasných a zřetelných pravidel pro nakládání s kryptoměnami by tak mohlo zamezit řadě nepříjemných problémů a komplikací, které se bezpochyby se zapojením nového platidla objeví. Zároveň je potřeba regulace a omezení nastavit v takové míře, aby pravá podstata kryptoměn zůstala zachována. Zda je reálné daná pravidla nastavit tímto způsobem prozatím zůstává otázkou za milion bitcoinů, a možná i za víc.

Nemáte oprávnění vkládat komentáře