Digitální euro zvládne „téměř neomezené“ platby, říká po testu estonská centrální banka Foto: Shutterstock
Čas na přečtení: 2 min

Centrální banka Estonska dospěla po nedávném experimentu k digitálnímu euru založenému na blockchainu, které by mu umožnilo zpracovat téměř neomezený počet plateb.

Testu se účastnily centrální banky z několika zemí eurozóny a ECB (Evropská centrální banka), která rovněž ukázala, že uhlíková stopa digitální měny bude menší než u běžných karetních plateb.


300 000 plateb za sekundu během digitální zkušební verze


Experiment provedený v rámci nedávno zahájené „testovací fáze“ projektu digitálního eura ukázal, že řešení založené na blockchainu pro elektronickou verzi společné evropské měny by teoreticky mohlo podpořit „téměř neomezený“ počet souběžných plateb. Provedený test také naznačil, že technologie dosáhne „dobré rovnováhy“ mezi zachováním soukromí a splněním požadavků proti praní peněz.
V oznámení, zveřejněném na webových stránkách, ocenila Estonská centrální banka výsledky testu. Experimentu se zúčastnila Eesti Pank (estonská banka) spolu s protějšky sedmi dalších členských států Eurozóny – Španělska, Německa, Itálie, Řecka, Irska, Lotyšska, Nizozemska a také s Evropskou centrální bankou (ECB). V polovině července dala Rada guvernérů ECB zelenou k dalším přípravám na digitální euro, ale konečné rozhodnutí o jeho zavedení je stále v procesu.


Cílem studie bylo vyhodnotit možné technické řešení pro digitální měnu centrální banky (CBDC). Během experimentu byly platby provedeny v digitálních penězích mezi osobami s digitální identitou z Estonska, Lotyšska, Litvy a Španělska. Testovaný systém digitálního eura dokázal současně zpracovat více než 300 000 platebních transakcí za sekundu a cílová částka se dostala k příjemcům za méně než dvě sekundy. Odhadovaná uhlíková stopa transakcí se ukázala být menší než u současného systému plateb kartou.


Evropský systém digitální měny nestanovuje žádné limity v nabídce peněz


Podle Eesti Pank se odborníkům podařilo překonat některá z dříve zjištěných slabších míst. Experiment prokázal, že díky vysoké škálovatelnosti použité blockchainové technologie lze počet plateb digitálním eurem v případě potřeby snadno zvýšit. Centrální banka rovněž poznamenala, že inovativní technologie neklade „žádné zásadní limity“ na velikost peněžní zásoby, a uvádí: „Systém je schopen zvládnout celou dodávku eur v oběhu a neexistují žádná omezení počtu držitelů peněz ani počtu plateb provedených současně.“


Další zkoušky budou provedeny v rámci fáze testování projektu. Eesti Pank plánuje pokračovat ve své účasti. ECB chce přilákat více bank a poskytovatelů platebních služeb a hodlá provádět různé uživatelské průzkumy, aby komplexně prozkoumala možnosti vydávání digitálního eura. Během této fáze, která má trvat přibližně dva roky, budou finanční úřady také pracovat na určení technické infrastruktury, kterou by digitální měna eurozóny potřebovala.

 


ZDROJ

Nemáte oprávnění vkládat komentáře