Hotově nebo kartou? Víme, jak budete platit v roce 2031    Foto: Shutterstock
Čas na přečtení: 5 min

Celková hodnota všech bankovek a mincí v oběhu překonala 19. listopadu 2020 poprvé v historii České republiky hranici 700 miliard Kč. Za pouhých třináct dní (od 11. do 23. března 2020) pak prudce stoupla o téměř 24 miliard Kč.

Nárůst ovlivnily jak zvýšené peněžní výběry, tak i snížené vklady. V souvislosti s pandemií a panující nejistotou se zřejmě veřejnost i podnikatelé chtěli pro všechny případy předzásobit hotovostí.

Pandemie však zároveň znásobila množství online plateb a kvantovým skokem, i přes zvýšené množství hotovosti v oběhu, přiblížila naši společnost ke společnosti bezhotovostní. Zvýšený objem bezhotovostních plateb v České republice na jaře loňského roku registrovala i Česká národní banka. Počty plateb kartami vydanými rezidentskými poskytovateli platebních služeb meziročně významně vzrostly a dostaly se na 1,5 miliardy. V porovnání s 1,3 miliardami za rok 2019 tak nárůst představoval 189 milionů transakcí.

V souvislosti s pandemií začali od jara loňského roku na internetu nakupovat i ti, kteří se tomu do té doby úspěšně vyhýbali. Starší lidé, kteří si vybírali mezi tím, jestli ohrozí své zdraví a vyrazí ven, nebo ohrozí své zaryté zvyky a zkusí nakoupit online, se nejspíš nemuseli rozhodovat dlouho. Venku v obchodech jsme taky mnohem častěji z obavy obchodníků před přenosem nemoci COVID-19 vídali nápis “preferujeme platbu kartou”.

Bezhotovostní společnost

Bez hotovosti se ve větších městech docela dobře obejdete už delší dobu. Oběd si můžete objednat přes některou z řady aplikací nabízejících rozvoz jídla až k vám domů. Za MHD zaplatíte přímo v tramvaji kartou, mobilem nebo opět v aplikaci. A dokonce si takto půjčíte i sdílené auto, kolo, koloběžku, nebo objednáte taxi. Tradiční velké řetězce u nás berou kartu vždy, a co neseženete offline, můžete si objednat na internetu… a zaplatit kartou.

Platebních karet v Česku je víc než obyvatel a devět z deseti je bezkontaktních. Podle výzkumu společnosti MasterCard z června letošního roku patří Češi v oblasti bezhotovostního placení mezi evropské jedničky. Zatímco v Evropě používá bezkontaktní placení 90 procent obyvatel, v Česku je to celých 96 procent. Jen vloni Češi bezkontaktně zaplatili u obchodníků zboží za více než 574 miliard Kč.

Hotovost na ústupu

"Myslím, že hotovost brzy zmizí," řekla v podcastu Money Clinic FT zakladatelka a výkonná ředitelka britské Starling Bank Anne Bodenová a dále upřesnila, že by k tomu mohlo dojít již v roce 2030. “S největší pravděpodobností však až v roce 2033 nebo 2034,” dodala. No a jak to bude u nás?

Vzhledem ke globalizaci a k tomu, že často objednáváme zboží, které je od nás vzdálené stovky a někdy i tisíce mil, dává možnost platit za zboží online ohromný smysl. I přes nárůst plateb kartou během pandemie a s přihlédnutím k tomu, jak silně věříme hotovosti a jak nás v dobách krize uklidňuje mít ji u sebe, se však nestáváme “cashless society”, ale spíše “less cash society” ve smyslu nesnižujícího se množství hotovosti mezi lidmi, ale zvyšujícího se množství bezhotovostních transakcí.

Z výsledku výzkumu České bankovní asociace z roku 2019 vyplývá, že pouze 15 % Čechů platí při nákupu pouze v hotovosti nebo převodem z účtu. 8 z 10 lidí platí debetní kartou a 22 % respondentů uvedlo, že k placení využívá kartu kreditní. Stále větší oblíbenost plateb kartou dokládají i čísla Sdružení pro platební karty. Podle nich vzrostl počet karetních transakcí v období 2008 - 2018 téměř 6,5krát. Každý pátý z nás zároveň platí mobilním telefonem nebo chytrými hodinkami a dvě třetiny naší populace vybírají peníze z bankomatu alespoň jednou měsíčně, což je zároveň i nejčastější frekvence výběru.

Bezhotovostní budoucnost naznačuje i stále sílící fenomén digitálních kryptoměn. Díky nim se totiž značná část peněz rovněž přesouvá do virtuálního prostoru a my se jim budeme detailněji věnovat v dalších článcích.

Snížená kriminalita, ale i zdaněná dýška

Hotovost, od které se evidentně vzdalujeme, má i své stinné stránky. Je neoddělitelně spojená s obchodem s drogami a nedohledatelnost peněžních transakcí nahrává nelegálnímu obchodu. Peníze v hotovosti je taky mnohem jednodušší ukrást. Jakmile o ně jednou přijdete, jsou nenávratně pryč. Kartu ještě pořád můžete zablokovat a nahradit novou.

Pouliční umělci a lidé žijící na ulici pak s sebou obvykle nenosí platební terminál, babičky mají rády přehled o svých penězích a řadě starších lidí ještě pořád nosí důchod v hotovosti pošťák. Dýška v restauracích v okamžiku, kdy budou zaznamenána jako transakce na platebním terminálu, pak bude také nutné zdanit.

Zachovat možnost volby

I přes to, že placení v hotovosti je evidentně na ústupu, otázka jeho úplného zrušení ze strany vlády je z řady úhlů značně problematická. Zvláště pak proto, že v demokratických společnostech za jakou je považována i Česká republika, by měla být vždy zachována možnost volby. A to i v otázce způsobu placení. I tak však k regulacím ze strany státu dochází. Existuje například zákon z roku 2004 o omezení plateb v hotovosti, který umožňuje legálně provést hotovostní platbu v maximální výši 270 000 Kč.

Zároveň u nás není tak úplně legální ve svém obchodě platbu v hotovosti lidem neumožnit. “Obchodník je vždy povinen umožnit zákazníkovi platbu v hotovosti při úhradě kupní ceny, pokud se nejedná o více než 50 mincí v jedné platbě nebo nestandardně poškozené tuzemské bankovky a mince," vysvětluje Petra Vodstrčilová, mluvčí ČNB, pro server aktuálně.cz. Za nepřijetí hotovosti však zákon zároveň neurčuje žádnou sankci a prodejce tak dostane pouze písemné napomenutí. V pražské barové a gurmánské cashless zóně od společnosti MasterCard zvané Manifesto, kde jinak než kartou nezaplatíte ani pivo, se to rozhodli vyřešit chytře. Na místě lidem umožní koupit si za svou hotovost předplacenou kartu a tou pak na místě platit. A zákon už na ně nemůže.

Hotovost zmizí bez povšimnutí

V roce 2031 pak bude s největší pravděpodobností většina vašich plateb probíhat bezhotovostně, vznikne řada nových mobilních aplikací, které zjednoduší objednávání i placení. Bezdomovci budou možná žebrat na ulici s vytištěným QR kódem, skrze který jim budete moct posílat peníze přímo na účet. A podobně budete moct ohodnotit i číšníky v restauraci.

Z nedávného průzkumu agentury STEM/MARK, který si nechala vypracovat společnost Trisbee, už teď vyplývá, že dvě třetiny Čechů vnímají hotovost jen jako záložní řešení, když na místě nemají možnost zaplatit jinak.

Na základě posledních dostupných dat tvoří hotovost v oběhu ve Švédsku, kde zatím došli v přechodu na bezhotovostní společnost nejdál, jen asi jedno procento hrubého domácího produktu. V zemích eurozóny je to téměř 11 %. V České republice dokonce 11, 5 %. Ve chvíli, kdy i u nás poklesne toto číslo pod 1 %, pak bude možná dávat smysl se hotovosti zbavit úplně. V ten okamžik už si toho nejspíš nikdo ani nevšimne, protože hotovost se nebude používat už dlouho předtím. Úplně stejně jako ve vyspělých zemích většinově vymizel směnný obchod, tak vymizí i hotovost. A příští generace už možná vůbec nebudou chápat, jak jste si ty jedničky a nuly mohli jako malí spořit do prasátka.

Nemáte oprávnění vkládat komentáře