Robinhood dostal rekordní pokutu 70 milionů USD a žádá o vstup na burzu Foto: Shutterstock
Čas na přečtení: 3 min

Internetová makléřská společnost Robinhood musí zaplatit 70 milionů dolarů kvůli "systematickým selháním v dohledu", která poškodila tisíce klientů. Oznámil to americký úřad pro regulaci finančního sektoru (FINRA), který firmě pokutu udělil.

Jde zatím o nejvyšší částku, jakou kdy úřad jako postih udělil. Společnost také ve čtvrtek podala přihlášku ke vstupu na burzu, od čehož si slibuje 100 milionů dolarů. Firma spotřebitele klamala a vystavila je příliš riskantním obchodním nástrojům, například opcím, uvedl regulátor FINRA. Drobní investoři též čelili četným výpadkům služeb. Společnost tedy zaplatí pokutu 57 milionů dolarů a 12,6 milionu dostanou poškození klienti jako náhradu škody.

"Jsme rádi, že máme tuto záležitost za sebou. Těšíme se, že se i nadále můžeme soustředit na své zákazníky a demokratizaci finančního sektoru pro všechny," uvedl mluvčí společnosti v e-mailovém prohlášení. Dodal, že makléřská společnost výrazně investovala do klientské podpory a do funkce compliance, tedy do kontroly dodržování právních předpisů.

Rozhodně nešlo o první pokutu, kterou Robinnhood kdy platil. V prosinci 2020 třeba přistoupil na to, že zaplatí 65 milionů dolarů americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Chtěl tak urovnat obvinění, že klienty klamal ohledně zdrojů svých příjmů.

Šílenství jménem Reddit

A čelil i kritice vlastních uživatelů. To se stalo poté, co byl letos nucen pozastavit obchodování s některými akciemi v reakci na šílenství, které vyvolali uživatelé sociální sítě Reddit. Ti se domlouvali na obchodování vybraných akcií a v některých případech připravili o velké peníze velké hedgeové fondy, které spekulovaly na pokles cen. Objevily se také hlasy, že firma s hedgeovými fondy spolupracuje, což Robinhood odmítl.

Spekulativní obchodování s akciemi podniků, jako je provozovatel kin AMC či prodejce videoher GameStop, přitáhl k platformě pozornost regulačních orgánů i zákonodárců. Od incidentu s Redditem se na firmu sneslo téměř 90 žalob.

Vstup na burzu

Společnost minulý týden na sebe strhla pozornost ještě jednou věcí -  podala přihlášku ke vstupu na burzu. V dokumentu pro Komisi pro cenné papíry a burzy mimo jiné uvádí, že by chtěla od investorů získat 100 milionů dolarů (zhruba 2,2 miliardy korun).

Firma nicméně uvedla, že prostřednictvím své platformy spravuje přibližně 80 miliard dolarů a že má kolem 18 milionů uživatelů. Více než polovina z nich má investiční účet poprvé.

Z dokumentů vyplývá, že firma loni zvýšila tržby o 245 procent na 958,8 milionu dolarů (20,7 miliardy korun). Zisk činil 7,5 milionu dolarů, zatímco předchozí rok firma uzavřela se ztrátou 106,6 milionu dolarů. Není zatím jasné, zda Robinhood bude v zisku i letos, v minulém čtvrtletí totiž odepsal 1,5 miliardy dolarů z hodnoty konvertibilních cenných papírů.

Rychlost se nemusí vyplatit

Primární nabídka akcií dostává Robinhood do jedinečné situace - jako makléřský podnik hodlá totiž svým klientům nabídnout vlastní akcie. Na své platformě nabídne 35 procent akcií třídy A, s nimiž jsou spojena větší hlasovací práva. Je to mnohem větší podíl, než firmy při vstupu na burzu drobným investorům zpravidla nabízejí.

Agentura Bloomberg uvedla, že rychlý růst společnosti nemusí být udržitelný. Silný příliv drobných investorů totiž může stejně rychle vystřídat jejich odliv. Třetinu tržeb v prvním čtvrtletí zajistily obchody s kryptoměnou dogecoin, která byla původně vytvořena jen z recese. Bloomberg také připomněl postihy od regulátorů.

Server Forbes zase přemítá nad tím, proč firma oznámila vstup na burzu jenom den poté, co obdržela rekordní pokutu. Varuje před tím, že Robinhood je jako společnost téměř nezničitelná, a to především proto, že je obrovské množství „dobrovolně bezradných“ zákazníků, kteří jsou ochotni s firmou spolupracovat i nadále. Dle Forbesu tito lidé o skandálech a business modelu firmy buď nic neví, nebo je to nezajímá. 

Robinhood si tak nadále zachovává dojem „cool“ platformy, která přitahuje mladé investory. Popularita Robinhoodu ostatně prudce vzrostla v době pandemie, kdy se mladí lidé, zavření doma, rozhodli trávit čas u obchodní aplikace firmy a snažit se vydělat peníze.

Nemáte oprávnění vkládat komentáře