Život koloběžky Lime nekončí! Z jejich baterií vyrábí start-up Gomi přenosné reproduktory
Čas na přečtení: 3 min

Upcycling dostává v případě spolupráce společnosti Lime a britského udržitelného start-upu Gomi zcela nový zvuk. A to doslova. Elektrické baterie, které ještě před nedávnem poháněly zelené koloběžky, teď dodávají energii přenosným Bluetooth reproduktorům.

Zatímco většina obyvatel velkých měst na všude poházené, často poničené koloběžky nadávala, Gomi v nich spatřilo příležitost. Místo definitivního konce na šrotišti tak alespoň část z nich potká nový začátek. 

Přístup technologických společností k výrobě spotřební elektroniky je od udržitelnosti ve většině případů dost vzdálený. Vyrábí zboží s nízkou životností, které to taktak doklepe ke konci zákonné záruční lhůty. Nízké materiální i provozní náklady a vysoká poruchovost, které vedou k vyšší spotřebě a tím vyšším ziskům. Přístup, který nebere ohledy na nikoho a na nic. Nezáleží mu ani na přírodě ani na lidech. 

Přístup Gomi je v tomto ohledu zcela odlišný, na míle vzdálený přístupu výrobců, kteří spíš než aby sami odpad recyklovali, neváhají svůj vlastní výrobek nechat během několika málo let proměnit v odpad. 

Není odpad jako odpad 

Misí Gomi je podle spoluzakladatele Toma Meadese redesign myšlení v tomto odvětví: “V dnešním technologickém průmyslu není nic vyrobeno z odpadních materiálů. Naopak je vše navrženo tak, aby to co nejrychleji končilo na skládkách. A to jsme se rozhodli změnit.” říká. 

Gomi začalo tak, že sbírali použité plastové tašky a ty následně využívali k další výrobě. Cílem bylo změnit pohled lidí na plast samotný, který Meades považuje za úžasný materiál, se kterým se však v rámci recyklace pořád nepracuje dostatečně udržitelným způsobem. Nejčastěji se z něj totiž vyrábí filmy, nákupní nebo cestovní tašky. 

V Lime si sedli na zadek 

S upcyclingem a výrobou elektronických zařízení (konkrétně powerbank) už v Gomi experimentovali dříve. V případě reproduktoru však chtěli svou produkci posunout ještě o kousek dál. “Tentokrát jsme chtěli udělat pořádný krok vpřed a zajistit si stabilnější dodavatelský řetězec. Právě proto jsme oslovili společnost Lime, jestli náhodou nemají o spolupráci zájem,” říká Meades a dodává, že v Lime byli z této myšlenky od začátku nadšení. 

Viceprezident společnosti Lime Andrew Savage zodpovědný za udržitelnost navíc prozradil, že v Lime byli přístupem Gomi ke spotřebnímu zboží zcela ohromeni a ihned zahájili samotné testování použitelnosti elektrických baterií z hlediska výdrže i bezpečnosti. Testování rychle ukázalo, že skoro 90 % článků z baterií, které se staly neakceptovatelnými pro použití při jízdě, jsou stále naprosto použitelné pro Bluetooth reproduktory firmy Gomi. 

Díky oficiálnímu partnerství obou společností se tak na novou, tentokrát hudební dráhu, v dohledné době vydá více než 50 000 bateriových článků. 

Působivý design i zvuk 

K výrobě reproduktoru pak budou použity už jen další dva snadno recyklovatelné materiály, které produktu zajistí lehkost a odolnost - použité plastové tašky a hliník.  Design produktu je minimalistický a typický pro všechny výrobky společnosti Gomi, kde je tým designerů výrazně ovlivněn Dieterem Ramsem, firmou Apple a Japonskou vizuální kulturou. 

Při používání reproduktoru firmy Gomi se pak při záchraně planety uživatelé nemusí vzdávat ani vysokých nároků na kvalitní zvuk. Produkt vydrží hrát na jedno nabití až 20 hodin a díky Bluetooth lze dva reproduktory mezi sebou propojit a dopřát si tak ještě intenzivnější zážitek. 

Repráček, který se bude dědit 

Jedním z Meadesových cílů je dokázat, že technologie mohou být udržitelné, funkční a zároveň dostupné. Veškerý vývoj i výroba se zatím odehrává v sídle Gomi v anglickém Brightonu, kde také  spolu s garancí doživotní záruky poskytuje společnost servisní opravy. 

Že je toto řešení ekologicky udržitelné, je jasné a zatím to vypadá, že bude udržitelné i finančně. Ve své kampani na Kickstarteru, Gomi přesáhlo svůj finanční cíl téměř desetkrát a vybrali skoro 1,2 milionů korun.

  

ZDROJ 

Nemáte oprávnění vkládat komentáře