Jaderné mikroreaktory na obzoru. Budou budoucností čisté energie z decentralizovaných sítí? Foto: Shutterstock
Čas na přečtení: 3 min

Dvaadvacetičlenný startup Oklo ze Silicon Valley se rozhodl změnit způsob, jakým dnes vnímáme jadernou energii. Svůj byznys chtějí založit na distribuci čisté energie z jaderných mikroreaktorů budovaných na okrajích vesnic a měst.

Mikroreaktory by přitom mělo pohánět již jednou použité palivo z velkých jaderných reaktorů. Svou energií by pak mohly zásobovat průmyslové závody, velké energetické společnosti, univerzitní kampusy i vzdálená místa, kam nedosáhne běžná síť. 

Technologie, kterou přináší startup Oklo, je založena na specifickém druhu generátoru jaderné energie. Jde o takzvaný rychlý reaktor, který je efektivnější než tradiční generátory, což mu umožňuje jednoduše “znovu odemknout jádro vyhořelého štěpného paliva” a získat z něj další energii. 

“Mikroreaktory jsou vzrušující inovací, která zcela převrací technologický příběh jaderné energie,” řekl serveru CNBC Alex Gilbert, vedoucí projektu pro jaderné inovace. Historicky se totiž výrobci jaderné energie snažili konkurovat tradičnějším elektrárnám tím, že šetřili náklady na výrobu prostřednictvím své masivní velikosti, která jim umožnila produkování ohromného množství energie. 

Tato strategie budování ohromných elektráren však v řadě zemí vedla k tomu, že se stavební projekty utopily ve zpoždění a překročení nákladů, jako například jaderná elektrárna Vogtle v Gruzii, kde se odhady projektu zvýšily z původních 14 miliard na aktuálně odhadovaných 27 miliard dolarů. 

Ekologicky i ekonomicky 

Podle CNBC využívá zařízení Oklo se svým rychlým reaktorem energii z již spotřebovaného jaderného paliva, což je technologie, která sice existuje už od 50. let 20. století, ale dosud s ní nikdo efektivně nepracuje. Jedna ze společností, která se jadernému štěpení věnuje v menších než konvenčně používaných reaktorech, je společnost Billa Gatese, TerraPower. Oklo však dle slov svých zakladatelů bude stavět reaktory „mnohem menší“ než ty, které staví společnost TerraPower. Hlavní jaderný reaktor společnosti TerraPower, Natrium, bude mít kapacitu 345 megawattů elektrické energie (MWe). První reaktor Oklo, zvaný Aurora, pak bude mít výkon 1,5 MWe. Půjde tedy opravdu o mikroreaktor. 

106893937 1624907956110 aurora powerhouse desert render 1

Autonomní provoz 

Startup plánuje jaderné mikroreaktory umístit do elegantních budov ve tvaru písmene A, které členové inovačního týmu sami navrhli. Budovy jsou konstruovány tak, aby mohly být provozovány zcela autonomně. K tomu je však řada odborníků trochu skeptická. Pokud by na místě totiž někdo musel být někdo neustále přítomen - dejme tomu lidská stráž a operátor provozu, pak by náklady na obsluhu mohly spotřebovat značnou část výnosů. 

Opětovné využití jaderného odpadu 

To však startup Oklo od jejich plánů nijak nezrazuje. Už v únoru 2020 získali přislíbené vyhořelé reaktorové palivo z experimentálního reaktoru II, který v letech 1964 až 1994 provozovala Národní laboratoř Argonne v Národní zkušební stanici reaktorů v Idahu. 

“Náš přístup úplně mění pohled na jaderný odpad,” řekl CNBC zakladatel startupu Jacob DeWitte. “Zpracováváme odpadní materiál, který by se rozkládal 100 000 nebo i milion let. Znovu jej využijeme a rozkládat se pak bude už jen několik stovek, možná tisíců let.“

To, co pak z dvakrát použitého jaderného odpadu zbyde, Oklo plánuje proměňovat ve skleněné špalky v procesu zvaném vitrifikace a dále ukládat v hlubokých vrtech pod zemí. Čistá jaderná energie, která sice při výrobě neznečišťuje ovzduší, ale je stále diskutabilní z hlediska vzniklého odpadu a možných zdravotních rizik, by se tak mohla stát o něco zajímavější a dostupnější alternativou.

 

ZDROJ

 

Nemáte oprávnění vkládat komentáře