V posledních letech se ve stavebnictví stále více prosazuje 3D tisk jako levný způsob konstrukce odolných domů. Od roku 2018, kdy byl v USA oficiálně představen první 3D tištěný dům, se jejich počet stále zvyšuje.
- Podrobnosti
- Klára Ponczová
Najdete je například v New Yorku, Texasu nebo Kalifornii. No a teď si v jednom takovém můžete dokonce vyzkoušet i na pár dní bydlet. 3D dům je totiž k pronájmu přes AirBNB v Britské Kolumbii Procter v Kanadě.
Láká vás myšlenka bydlení ve vytištěném 3D domě, ale nejste ještě odhodláni k tomu, si jej rovnou pořídit? Možná, že si jej chcete nejprve vyzkoušet a zjistit, jaké to je žít mezi stěnami, které byly položené vrstvu po vrstvě, a ne poskládané z cihel nebo sádrokartonu.
Vytištěné bydlení na zkoušku
Pro všechny, kteří si chtějí dům postavený pomocí nové technologie před samotnou koupí otestovat, nebo pro ty, kteří jen rádi zkouší nové věci - máme dobrou zprávu: Můžete! Jednoduše si jej od loňského září pronajmete přes AirBNB. Cena za noc činí 129 dolarů, což jej dělá relativně dostupným pro všechny zvídavé cestovatele. A i když svou velikostí odpovídá fenoménu tiny home, pohodlně v něm přenocují až čtyři lidé.
Fibonacciho dům
3D tištěný dům působí útulným dojmem, své hosty potěší terasou s výhledem na hory a rozlehlou zahradou s vysokými borovicemi a jezerem. Na 35 metrech čtverečních najdete kuchyňský kout, obývací prostor, koupelnu se záchodem a podkrovní prostor se čtyřmi místy na spaní.
Jeho tvůrci jej kvůli jeho spirálovému tvaru pojmenovali Fibonacciho dům. Design se co nejvíce vyhýbá rovným liniím, shora jeho stěny připomínají mušli a celá stavba se řídí pravidlem zlatého řezu.
11 dní tisku
Fibonacciho dům postavil nizozemský startup Twente Additive Manufacturing. Tisk údajně trval 11 dní a celý dům je složený z 20 tištěných částí. Střecha, okenní rámy a podkroví jsou však vyrobeny ze starého dobrého dřeva.
Dům však neslouží jen jako originální místo k přenocování, ale i jako prostředek fundraisingu. Peníze z pronájmů jdou neziskové organizaci World Housing, která je použije na stavbu cenově dostupných 3D domů pro lidi v nouzi. Už nyní se například plánuje výstavba komunity pěti 3D tištěných domů s názvem Sakura Place, které nezisková organizace nabídne matkám samoživitelkám v bytové nouzi.
3D tištěné ubytování na vzestupu
Ačkoli majitelka Fibonacciho domu tvrdí, že je vůbec prvním 3D tištěným domem na světě, který je k dispozici k pronájmu na AirBNB, zdá se, že má přinejmenším jednoho předchůdce. 3D tištěný dům v San Diegu přijímá hosty také od loňského září. Jde o jeden z 3D tištěných domů na dvorku společnosti Mighty Buildings.
Se samými pětihvězdičkovými recenzemi je i tato nabídka dobrým příslibem pro budoucnost 3D tištěných rekreačních domů. A následnému tištění těch vlastních.
Nemáte oprávnění vkládat komentáře