Zdrojový kód internetu vydražen za 5,4 milionu dolarů jako NFT Foto: Shutterstock
Čas na přečtení: 2 min

Trend dražeb unikátních kousků digitálního světa pokračuje. Nedávno byl v aukční síni Sotheby's vydražen zdrojový kód sítě www, obecně známé jako internet, za 5,4 milionu dolarů. Začátkem tohoto roku Jack Dorsey prodal svůj vůbec první tweet za téměř 3 miliony dolarů jako NFT.

Jak prodáte neuchopitelný kus virtuálního světa ve světě reálném? Díky technologii blockchain relativně snadno. Říká se jí "Non-Fungible Token" (NFT) a slouží k takzvané “tokenizaci” čehokoli z digitálního světa. Může to být tweet, obrázek, fotka, video, digitální umělecké dílo, GIF… Hádáte správně, může to být naprosto cokoli, o čem si myslíte, že by to pro lidi mohlo mít nějakou hodnotu. 

Unikátnost tokenů 

Protože NFT je pro každou “věc” unikátní, můžete ho prodat a pomocí blockchainu uchovat záznam o tom, kdo ho právě vlastní. Příliš se to neliší od tradičního vlastnictví uměleckého díla, až na to, že NFT na rozdíl od toho, kdybyste si daný tweet, obrázek, fotku nebo digitální umělecké dílo reálně vytiskli, nikdy nebude zdobit vaši zeď. Zůstane pevně uzamčen ve virtuálním světě. 

Když se draží internet 

Za vůbec prvního vynálezce internetové sítě je považován Sir Tim Berners-Lee. V roce 1989, když pracoval v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN), vytvořil Berners-Lee vůbec první webový prohlížeč a server. Tuto technologii si nenechal patentovat a jeho zaměstnavatel, CERN, ji to pak, po jeho vzoru, také neudělal a v roce 1993 ji zpřístupnil veřejnosti. Tím byla připravena půda pro vznik internetu tak, jak jej známe dnes. 

Dražba 10 000 řádků kódu 

Součástí NFT nabízeného do aukce “internetu” bylo přibližně 10 000 řádků kódu napsaných Bernardem-Lee v letech 1990-1991, 30 minutový záznam toho, jak se kód nahrával, digitální plakát kódu a digitální dopis napsaný v červnu 2021, v němž  Berners-Lee reflektuje svou práci. 

Obrázek je volně k dispozici ke stažení, můžete si jej tedy směle vytisknout a pověsit na zeď. Jen nemůžete nikde oficiálně říkat, že jste jeho majitel.

V rozhovoru pro The Guardian pak ve snaze obhájit své právo na prodej nepatentovaného zdrojového kódu svůj čin okomentoval slovy: “Já vlastně neprodávám ani tak zdrojový kód. Prodávám spíš obrázek - ten jsem vytvořil pomocí programu v Pythonu, který jsem sám napsal. Je to v podstatě vizualizace toho, jak by vypadal zdrojový kód, kdyby byl nalepen na zdi a mnou podepsán.” 

 

ZDROJ

Nemáte oprávnění vkládat komentáře