DeFi - finanční systém nového věku Foto: Shutterstock
Čas na přečtení: 3 min

De-Fi je zkratkou pro “Decentralized Finance” (česky decentralizované financování) a představuje souhrnné označení všech finančních produktů a služeb přístupných na veřejné blockchainové síti, ve většině případů operujících na principu kryptoměny Ethereum.

Právě blockchain přináší možnost skrze decentralizovaný a demokratický systém provádět online transakce s jakýmkoliv majetkem, který lze digitalizovat. Představit si můžeme například doklad o vlastnictví nemovitosti, auta nebo i autorských práv ke skladbě či jinému uměleckému dílu. De-Fi může využívat každý, kdo disponuje internetovým připojením, a to bez nutnosti zapojení prostředníka, jak tomu bývá u financování tradičního. 

Asi tím nejlepším způsobem, kterým lze pochopit výhody a potenciál decentralizovaného financování, je porozumění problémům a nedostatkům tradičního finančního systému a současnému stavu tohoto ekosystému celkově:

Tradiční finanční systém

  • Tradiční finanční instituce drží svá data v tajnosti a neumožňují do nich nahlédnout nikomu z venčí.
  • Vaše finance drží banky a společnosti.
  • Musíte věřit finančním institucím, že s vašimi penězi budou nakládat zodpovědným způsobem.
  • Převody finančních prostředků můžou zabrat až několik dní, při větších částkách je často vyžadována pokročilá autorizace a celý proces se prodlužuje.
  • Veškeré finanční aktivity jsou neodvratně navázány na Vaši osobu.
  • Abyste mohli využívat tradiční finanční služby, musíte o ně požádat.
  • Finanční trhy mají stanovené omezené obchodní hodiny.

DeFi

  • Celý systém a všechna data v něm jsou transparentní - zkontrolovat je může kdokoliv a kdykoliv.
  • Finance máte ve svém vlastním držení.
  • Máte naprostou kontrolu nad tím, kam vaše peníze směřují a jakým způsobem jsou využívány.
  • Převody finančních prostředků po celém světě probíhají v řádu několika minut.
  • Chrání vaši identitu.
  • De-Fi je přístupné naprosto komukoliv s internetovým připojením.
  • Finanční trhy jsou otevřené bez přestávky.

Z tohoto srovnání je více než patrné, že nejvýznamnějším rozdílem mezi oběma systémy je míra kontroly jedince nad jeho finančními prostředky. Zatímco u DeFi má jedinec osud peněz ve svých vlastních rukou, v tradičním financování nezbývá nic jiného, než se spolehnout na korektní chování společnosti, jejíž služby chcete využít a svá aktiva jí svěřit. 

Některé způsoby využití DeFi

  1. správa aktiv a možnost jejich transakce v rámci minut, s minimálními poplatky
  2. obchodování s NFT
  3. přístup ke stable coins, tedy stabilním měnám jako jsou Tether (USDT), nebo Binance Coin (BUSD)
  4. získání pojištění bez závislosti na státní příslušnost, či jiné skutečnosti spjaté s identitou
  5. poskytování půjček s nízkým rizikem a vysokým úrokem, také pak jejich jednodušší získávání nezávislé na vaši identitě
  6. crowdfunding

K poskytování služeb, které nepotřebují zprostředkovatele, využívá DeFi kryptoměn a smart contracts (chytré smlouvy). Smart contract je typ účtu Etherea, který umožňuje uchovávat, a za stanovených podmínek odesílat nebo přijímat finanční prostředky. Právě smart contracts nahrazují v těchto transakcích často zbytečnou finanční instituci. Když je takováto “chytrá smlouva” v provozu, nikdo ji nemůže změnit a bude probíhat pouze a jedině tak, jak byla naprogramována. 

Co pro De-Fi přinese příštích několik let, závisí na mnoha faktorech, a to i na veřejném přijetí témat jako blockchain, kryptoměny a decentralizace. Přitom decentralizovaná alternativa již dnes existuje k naprosté většině finančních služeb, tak jak je známe. 

Doba obchodování s aktivy prostřednictvím složité byrokracie a únavného papírování se tak může s narůstajícím zájmem o blockchain a jeho stále častější využívání skrze celý finanční sektor pomalu, ale jistě blížit svému konci.

Nemáte oprávnění vkládat komentáře