Má blockchain potenciál změnit letecký průmysl? Foto: Shutterstock
Čas na přečtení: 3 min

Jen velice těžko budeme hledat obor nebo průmyslové odvětví, které by blockchain od doby svého vzniku alespoň nějakým způsobem neovlivnil, a samozřejmě ani letectví není výjimkou. Jaká konkrétní využití přináší populární decentralizovaná technologie do tohoto sektoru?

Letectví si jako mnoho dalších oborů zakládá především na integritě a zabezpečení dat, se kterými operuje. Vysokou prioritou by pak měla být i dostatečná péče o zákazníky, což však už není v praxi tak často dodržováno. Ale právě blockchain se díky svým jedinečným vlastnostem může stát klíčovým prvkem a výrazně zefektivnit řadu vnitřních procesů v leteckém průmyslu, což zároveň zaručí příjemnější celkový zážitek ze služby i cestujícím.

Nejen že aerolinky a letecké společnosti tak dostávají prostor mnohem jednodušeji a bezpečněji spravovat data svých klientů, ale stejně tak vzniká možnost okamžitě komunikovat s obchodními partnery či vytvořit dobře fungující systém odměn nejen pro věrné zákazníky, ale i občasné cestující. 

Reálných i potenciálních způsobů využití blockchainu v letectví existuje celá řada, pojďme si uvést ty nejvýznamnější z nich: 

Věrnostní programy pro cestující

Valná část aerolinek už dávno umožňuje svým zákazníkům sbírat body, které lze později směnit za další letenky, případně jiné výhody v rámci dané společnosti. Tyto věrnostní systémy však často bývají problémové a ani zdaleka neplní svůj účel. To zčásti i proto, že náležitá bodová odměna často není cestujícím z důvodu složitých autorizačních a verifikačních procesů připsána. Zde přichází na scénu blockchain, na kterém lze za použití smart contracts minimalizovat riziko jakékoliv chyby.

Dokonce už v roce 2018 aerolinky Singapore Airlines spustily pro své klienty digitální peněženku pod názvem KrisPay na bázi blockchainu, a staly se tak prvním dopravcem, který podobný systém odměn zavedl. Každý cestující dostává možnost v aplikaci tokenizovat nalétané kilometry a následně je zužitkovat za nejrůznější zboží a služby u obchodních partnerů mimo letecký sektor. Za nalétanou vzdálenost si tak můžete pořídit kosmetiku nebo pronajmout auto.

Sledování nákladu nebo zavazadel

Za použití blockchainu je možné sledovat naprosto přesně polohu a stav letadel a přepravovaného nákladu. Transparentnost systému navíc umožňuje komukoliv lokalizovat jeho zavazadlo či zboží bez nutnosti kontaktování příslušné autority.

Údržba letadel a jasný přehled o jejich historii

Letadla mění majitele i několikrát za dobu své životnosti, což někdy může řádně zkomplikovat proces kontroly před jejich pořízením. Zvláště, když jsou skutečnosti o minulosti letadla záměrně utajovány. Neměnné záznamy v blockchainu tak společnostem nabízejí unikátní možnost včas rozpoznat problémové zakázky a minimalizovat riziko pořízení vadného či problémového stroje.

Ověření totožnosti cestujících

Eliminovat by bylo také možné potíže spojené se zdlouhavým ověřováním cestovních dokladů na letištích, což má často za příčinu tvoření zdánlivě nekonečných front a vede k frustraci mnohých z nás. Vzhledem k tomu, že by všechny letenky a údaje o cestujících byly uloženy na blockchainové síti, každý cestující by mohl kontrolou projít po předložení unikátního ověřovacího kódu.

Z výše uvedeného je zřejmé, že potenciál blockchainu v letectví je opravdu ohromný. Zatím sice nemůžeme ani zdaleka tvrdit, že se jedná o revoluci v létání, tak jak ho známe. Jisté však je, že zaběhnuté procesy a postupy mohou být zásadním způsobem urychleny a vylepšeny ku prospěchu leteckých společností i jejich klientů.

Nemáte oprávnění vkládat komentáře