Altcoins kolem nás. Díl 1. - Úvod do světa altcoinů
Čas na přečtení: 49 min

V této nové sérii "ALTCOINS KOLEM NÁS" přiblížíme čtenářům našeho portálu svět altcoinů tak, aby si i naprostý začátečník a neználek v oboru kryptoměn uměl udělat jasnou představu o tom, co skýtá toto populární a stále rostoucí odvětví. V prvním díle obecně vysvětlíme, co vlastně jsou altcoiny.

Stručně a jednoduše, pod pojmem altcoin si lze představit jakoukoliv existující kryptoměnu, coin nebo token, kromě Bitcoinu (BTC). Právě ohromující úspěch úplně prvního digitálního platidla fungujícího na principu decentralizace a blockchainu inspiroval řadu jeho následovníků k vytvoření svých vlastních alternativ. A právě i z anglického slova “alternative” (česky alternativa/alternativní) samotný pojem altcoin vznikl. 

Ještě v roce 2013 Bitcoin představoval 95 % z celkové kapitalizace trhu kryptoměn. Dnes, o 8 let později, netvoří už ani polovinu, konkrétně “pouhých” 41 %. Jeho náskok na druhé místo v posledních letech navíc nekompromisně snižuje Ethereum (ETH), první altcoin, kterému se v naší sérii budeme věnovat. Mezi druhou a třetí příčkou následuje až propastný rozdíl a valná většina ze všech altcoinů se dělí pouze o naprosto minimální část trhu.

zdroj foto: https://coinmarketcap.com/charts/

Dnes již existuje více než 10 tisíc známých altcoinů a jejich počet neustále narůstá. Samotné altcoiny se rozdělují do několika kategorií, širší veřejnosti jsou nejznámější tzv. mining-based coiny, tedy takové kryptoměny, které se dají těžit. Mezi ně patří například výše zmíněné Ethereum, Litecoin (LTC) nebo Bitcoin Cash (BCH). Najdeme zde ale i stable coiny jako Tether (USDT), které nepodléhají každodenním turbulentním výkyvům cen, nebo dokonce security tokeny a NFT (nezaměnitelné tokeny). 

Altcoiny často nabízejí zlepšení známých problémů Bitcoinu, jako jsou v poslední době zmiňovaná rychlost a náklady na těžbu. Pro altcoiny jsou také typické nižší transakční náklady, pro Bitcoin tedy představují v mnoha ohledech nebezpečnou konkurenci. I tak ale Bitcoin stále udává trend, kterým trh s kryptoměnami směřuje a poslední týdny jsou toho jasným důkazem. I to se však může ale velice rychle změnit.

Problém nastává ve chvíli, kdy si uvědomíme, že většina z existujících kryptoměn nemá žádný nebo naprosto minimální objem obchodů, a co víc, žádné reálné využití. Nabízí se tedy otázka, jak se můžou některé z nich těšit tak velké popularitě? 

Není tajemstvím, že využitelnost mnoha altcoinů je kromě formy investice dnes prakticky nulová, což se má ale v blízké době podle mnoha zainteresovaných lidí změnit. Je nezbytné zmínit, že některé projekty navíc vznikají pouze za účelem “pump and dump”, kdy si tvůrce takovéto kryptoměny lidově řečeno namastí kapsy na důvěřivých investorech formou nejrůznějších marketingových tahů a kampaní, a následně v určitý moment prodá svůj (často i nadpoloviční) podíl mincí za astronomickou částku. Cena jde v takovém případě zpravidla strmě dolů, motivace k pokračování v práci na projektu je pak pro tvůrce povětšinou nulová, a velké množství lidí tak přichází o finance a důvěru v kryptoměny jako takové.

Zejména na sociálních sítích se zaviněním obdobných projektů stále častěji můžete setkat s pojmem “shitcoin”, který označuje právě altcoiny předem určené k pouhému vylákání financí z investorů, a to bez záměru vytvořit reálnou protihodnotu či způsob využití. Masivní produkci a propagaci shitcoinů však zamezit nelze, a ani by to nebylo z hlediska celé ideologie decentralizace na místě. Je proto vždy na jedinci samotném, aby své případné rozhodnutí investovat pečlivě zvážil, zjistil si všechny potřebné informace a obětoval pouze takovou částku, kterou si může dovolit ztratit.

Stále však platí, že mezi altcoiny lze najít mnoho nadějných a seriózních projektů, které si dávají za cíl pomocí technologie blockchainu usnadňovat nejrůznější procesy a zajistit decentralizaci a naprostou bezpečnost naskrz všemi obory, a ty vám budeme postupně představovat. V příštím díle se podrobně zaměříme na Ethereum, dosud největšího konkurenta Bitcoinu, který má podle mnohých analytiků a expertů reálný předpoklad stát se v následujících letech jedničkou na trhu kryptoměn.

 

Pokračování příště...

 

Nemáte oprávnění vkládat komentáře