Korea se chlubí chytrým sdíleným parkovištěm, jede na blockchainu Foto: Shutterstock
Čas na přečtení: 2 min

Progresivní Pučchon, jihokorejské město ležící jihozápadně od Soulu, využívá v rámci své iniciativy rozvoje chytrého města řešení potíží s parkováním postavené na blockchainu.

Díky účasti místní vlády a soukromých firem přineslo toto řešení v rámci aktivit Smart City Challenge nové parkování ve městě, konkrétně v jedné čtvrti. Projekt přinesl 280 sdílených parkovacích míst, čímž se zvýšil poměr nabídky a poptávky na 109 %. Předtím byla uspokojena přibližně třetina zájemců o parkování v dané lokalitě. Kromě toho bylo výrazně potlačeno nelegální parkování, tedy to v rozporu s dopravními předpisy, které zaznamenalo pokles o 41%.

Tato parkovací místa byla zajištěna na parkovacích stáních vyhrazených pro obyvatele i pro firmy. Město je garantem projektu a založilo společnost „Sangsalmi People“, která tuto sdílenou parkovací službu provozuje.

Služba je přístupná přes mobilní aplikaci s názvem CityPass a je provozována na technologii založené na blockchainu, tedy distribuované decentralizované a zabezpečené databázi. Nyní bude toto vyzkoušené řešení nasazeno ve 13 dalších čtvrtích města Pučchon. I tam je pro obyvatele důležitá podpora mobility a její dostupnost chtějí řešit prostřednictvím chytrých technologií. Zatím není jasné, zda by i jiné projekty, zpříjemňující obyvatelům život ve městě, jako například veřejné WiFi, také mohly využívat background blockchainu.

„Vzhledem k tomu, že byla jasně prokázána inovativnost a výkonnost projektu Smart City Challenge, kterého se účastní společně orgány místní samosprávy, podniky a obyvatelé, poskytujeme mu finanční podporu a technické poradenství. Může se stát novým motorem růstu pro celonárodní expanzi a také rozvoj exportu,“ uvedl Kim Hyun-mi, ministr zemědělství, infrastruktury a dopravy.

Řešení postavené na blockchainu nejsou v oblastech propojujících soukromý a státní sektor v Asii až tak neobvyklá. Začátkem letošního roku čínský Peking spustil na tomto principu systém, který jednotlivcům a podnikům pomáhá při podávání žádostí o slevy na daních na základě parkovacích účtenek. Město chce brzy do systému chytrých plateb integrovat další služby, za které od obyvatel vybírá peníze.

Mezi další projekty v oblasti mobility patří spojení jihokorejského Soulu s kanadskou firmou Graph Blockchain, kde vzniká nové řešení pro správu provozních dat, také postavené na blockchainu.

 

ZDROJ

Nemáte oprávnění vkládat komentáře