Microsoft bude bojovat proti internetovým pirátům pomocí blockchainu Ethereum    Foto: Shutterstock
Čas na přečtení: 2 min

Americká nadnárodní společnost Microsoft, aktuálně největší výrobce softwaru a programů na světě, v novém firemním white paperu představila první veřejný protipirátský systém Argus. Ten má operovat na blockchainu Ethereum.

Mezi nejznámější a nejrozšířenější produkty Microsoftu se bezpochyby řadí operační systémy Windows nebo sada kancelářských programů MS Office. Počítače nebo jiná zařízení s tímto softwarem můžeme najít prakticky v každé firmě nebo domácnosti, výrazné procento z nich však představují pirátské verze.

V případě některých konkrétních programů, jako je Windows 10, používala pirátskou verzi více než polovina uživatelů. V Indii v roce 2018 pak Microsoft dokonce odhalil skutečnost, že více než 90 % tamních počítačů je prodávána s nelegálním systémem. Toto a některá další zjištění následně donutila Microsoft poskytovat Windows 10 zcela zdarma. Takový krok ale samozřejmě do budoucna neřeší v pirátské otázce zhola nic, a proto se v Microsoftu rozhodli vydat jiným směrem.

Výzkumné oddělení redmondského technologického giganta ve spolupráci s experty z Alibaba Group a Carnegie-Mellonovy univerzity nyní zveřejnili jedenáctistránkový white paper týkající se posílení protipirátských opatření pomocí transparentního blockchainového systému pojmenovaném Argus. Dokument nese název “Argus: A Fully Transparent Incentive System for Anti-Piracy Campaigns" a kromě systému samotného popisuje i jeho implementaci a výsledné zhodnocení.

Transparentní a decentralizovaná síť je podle Microsoftu v boji proti softwarovým pirátům naprosto stěžejním prvkem, a proto přichází se systémem založeným na technologii blockchainu, která umožňuje takové prostředí vytvořit. Úkolem Argusu je chránit informátory o digitálním pirátství a ponechávat jejich identitu v anonymitě. Zároveň má být zachována jistá místa transparentnosti, která je vyžadována širší společností, a co víc, Microsoftu umožní bez problémů zpětně dohledat konkrétní zdroj ilegálního obsahu.

Právě zpětné dohledávání pirátského obsahu až k jeho zdroji zajišťuje speciální algoritmus s vodoznakem, jehož fungování je v dokumentu také podrobně popsáno. Hlášení o ilegálním šíření obsahu se nazývá proof of leakage (důkaz úniku) a zahrnuje proces šifrování a ukrývání informací za účelem ochrany informátora. Zároveň Microsoft eliminuje možnost několikanásobného nahlášení jedné události tím samým informátorem, skrytým pod jinou přezdívkou.

Argus navíc znatelně snižuje náklady na ohlášení pirátské aktivity, a to díky efektivní optimalizaci kryptografických operací na blockchainu. Úkon, který by v současnosti odpovídal nákladům v ekvivalentu několika tisíců transakcí, je v rámci sítě Ethereum redukován zhruba na 14 transakcí.

Rozhodnutí vyvinout protipirátský systém poháněný blockchainem Ethereum nepřímo navazuje na předešlý projekt ION, síť určenou pro rozvoj a podporu decentralizované identity, postavenou na blockchainu Bitcoin. ION má za cíl zvýšit postavení jednotlivců, organizací a dalších subjektů v digitálním prostředí, a vytvořit tak řadu nových obchodních možností. Microsoft síť uvedl do provozu 25. března 2021, po více než čtyřech letech vývoje.

Nemáte oprávnění vkládat komentáře