Ačkoliv internetová multijazyková encyklopedie Wikipedia od chvíle svého vzniku vždy pomáhala velkému množství lidí po celém světě rychle získávat informace o prakticky každém tématu, na které si je možné vzpomenout, v uplynulých letech se hromadí stále další a další výrazné nedostatky této platformy.
- Podrobnosti
- Michal Švehla
Novou, vylepšenou decentralizovanou verzi Wikipedie proto nyní formou veřejné soutěže pojmenované Freecyclopedia hledá blockchainový projekt Free TON.
Free TON je komunitně řízený blockchainový projekt zaměřující se na decentralizaci. Založen na open-source protokolu TON, který v minulosti vyvinula společnost Telegram, Free TON nabízí oproti většině ostatních blockchainových projektů daleko kvalitnější infrastrukturu i minimální poplatky za provedené transakce.
Komunita nyní dospěla k rozhodnutí vybudovat dokonalejší řešení pro online encyklopedie, než nabízí právě Wikipedia. Ultimátním cílem je vytvořit transparentní místo, kde se zkušení odborníci budou chtít podělit o informace a svoje vlastní zkušenosti bez potřeby podřizovat se komplikovaným pravidlům v rámci neefektivní byrokracie.
Jak je uvedeno v oficiálním dokumentu upřesňujícím pravidla soutěži, Wikipedia dnes čelí řadě problémů, které odrazují přispěvatele a editory od aktivity, a celý projekt tak ztrácí možnost posouvat se vpřed. Prvním zmíněným problémem je absence jakékoliv podrobné statistické analýzy publikovaných dat, a to i přes skutečnost, že Wikipedia zaznamenává každou akci a také ukládá veškeré verze článků a jejich následných editací.
Dalším stěžejním nedostatkem je pak kvalita příspěvků samotných. Špatně formulované, zastaralé nebo dokonce vyložené nesprávné informace se na Wikipedii objevují stále častěji a ochota autorů věnovat svůj volný čas a úsilí tvorbě neustále klesá. Free TON zde vidí jasné řešení v systematickém odměňování přispěvatelů, ať už virtuálními nebo reálnými cenami.
V dokumentu je dále popsána potřeba odstranit byrokracii a někdy až zbytečně složitá a špatně srozumitelná pravidla. Moc administrátorů a uživatelů v jejich přízni na Wikipedii je nezpochybnitelná a zkušený byrokrat si pak dokonce může neprávem přivlastňovat některá témata a upravovat je k obrazu svému. Jako příklad jsou uvedeny příspěvky související s kryptoměnami a blockchainem na anglické Wikipedii. Ta je pod přísnou kontrolou některých vysoce postavených autorů jako David Gerard, kteří kryptografii veřejně odsuzují. On a jemu podobní využívají své rozsáhlé skupiny podporovatelů, aby prosazovali svou agendu skrze konkrétní příspěvky.
Blockchain nové generace, chytré smlouvy a další pokročilé technologické mechanismy mají nabídnout řešení všeho, co Wikipedii v současnosti brzdí od dalšího vývoje. Výsledný nový systém by měl podle zadavatelů umožňovat potvrzení správnosti příspěvků dalšími uživateli, urychlit proces schvalování, pojmout více distribuovaných autorů, být přívětivý pro nově příchozí a zavést sdružování zainteresovaných účastníků do skupin.
První část soutěže probíhala od 30. června do půlnoci 18. srpna a celkem bylo přihlášeno jedenáct návrhů. Každý z nich si na oficiální webové stránce můžete prohlédnout. Komunita nyní hlasováním rozhodne o tom, který z konceptů nové digitální decentralizované encyklopedie reprezentuje nejkvalitnější řešení současných problémů WIkipedie. Porotci v této první fázi navíc rozdají nejúspěšnějším účastníkům kryptoměnu TON v hodnotě 80 tisíc dolarů a na vyhlášení výherce naváže druhá část soutěže, která bude zahrnovat samotnou realizaci projektu.
Nemáte oprávnění vkládat komentáře