Potřebuje DeFi hackery, aby se v budoucnosti stalo nenapadnutelným?    Foto: Shutterstock
Čas na přečtení: 2 min

Tempo digitalizace a narůstající vliv nejnovějších digitálních technologií na každodenní život nás staví do pozice, kdy musíme obezřetně zacházet se svou identitou v online prostoru a chránit veškeré soukromé údaje. To samozřejmě platí i pro všechny společnosti pohybující se v digitálním prostoru, a v neposlední řadě i pro ty v raketově rostoucím sektoru DeFi, tedy decentralizovaného financování.

Minulý týden ukradl hacker z DeFi platformy Poly Network kryptoměny v hodnotě 600 milionů dolarů pravděpodobně jen proto, aby poukázal na nedostatek v systému.

V jedné z největších kryptografických loupeží všech dob se anonymnímu útočníkovi podařilo objevit a exploitovat slabé místo v části kódu a bez problému začal převádět v systému spojujícím různé blockchainy finance na svůj vlastní účet.

Pomocí zpráv přiložených k transakcím v rámci sítě Ethereum dal ale záhy jasně najevo, že peníze ho příliš nezajímají, ale pouze upozorňuje na nedostatky v systému, které by mohly v budoucnu tuto a další DeFi platformy připravit o cennou pověst bezpečného prostředí pro operace s digitálními aktivy.

V době, kdy tisk zveřejnil zprávu o krádeži, byla již polovina z odcizených prostředků hackerem navrácena zpátky na adresy patřící Poly Network.

Otázkou je, zda tento postup nebyl pouhou reakcí hackera na nepříliš dobře vyhlížející situaci. Blockchain totiž díky své transparentnosti poskytuje mnoho nástrojů jak v podobných případech ukradené finance sledovat. A vyprat kryptoaktiva, navíc v takovém množství, také není lehkým úkolem. Útočník tak pouze mohl dojít k závěru, že zahrát celou věc tímto směrem bude daleko bezpečnější, a i když to původně nebylo v plánu, začal peníze postupně vracet.

DeFi je stále poměrně novým sektorem a bezpochyby se během této počáteční fáze ještě mnohokrát setkáme s podobnými útoky na různých platformách. Metoda pokus-omyl ale nemusí být tím zdaleka nejhorším řešením, ačkoliv tento proces nemůžou přežít všichni.

Samozřejmě, při části útoků a exploitů přichází lidé a společnosti o svoje finance - ne každý hacker má totiž v plánu vracet peníze - a to na první pohled nemusí DeFi přinášet plusové body. Zároveň ale každá podobná situace celý systém do budoucna zocelí a přiblíží ho k bodu naprosté neproniknutelnosti. Nejrůznější krádeže tradičních peněz jsou přece jenom ve světě taky naprosto běžnou záležitostí, a určitě se z tohoto důvodu nepřestanou používat.

Tuto teorii zastává například i Mark Miller, zakladatel společnosti Agoric a bývalý vědec v Google, a už během konference Foresight Institute v roce 2018 sdílel myšlenku, že za objevení chyb v blockchainových systémech budou pro hackery existovat obrovské odměny. Slabší blockchainové projekty z důvodu nedostatečného zabezpečení nebo kvůli chybám v kódu podle Millera nezvratně zaniknou, jiné ale evoluci sektoru přežití a adaptují se pomocí nasbíraných zkušeností.

Nemáte oprávnění vkládat komentáře