Americké Miami se stalo prvním městem, které spustilo vlastní kryptoměnu CityCoin    Foto: Shutterstock
Čas na přečtení: 3 min

CityCoiny neboli programovatelné městské tokeny vznikly jako šance na intenzivnější zapojení občanů do lokálního dění a nový potenciální zdroj příjmů pro místní samosprávy. Těžba oficiálně první městské kryptoměny zvané MiamiCoin ($MIA) začala na začátku srpna.

Starosta Miami Francis Suarez ještě před oficiálním spuštěním CityCoinu oznámil, že tímto krokem se "Miami stává hlavním městem Bitcoinu na světě.” Nezapomněl dodat, že v důsledku popularity MiamiCoinu by město mohlo vydělat miliony dolarů.

Být o krok napřed

V Miami se rozhodli o rozšíření tradiční ekonomiky a vytvoření nové vlny technologických produktů. Ty by měly motivovat lidi k tomu, aby se do Miami přestěhovali a stali se součástí jejich technologického ekosystému.

Proces těžby, při kterém se kryptoměna dostává do oběhu v kontrolovaném množství a její vlastnictví je přiděleno konkrétnímu těžaři, se opírá o protokol Stacks. Jde o síť s otevřeným zdrojovým kódem, která vývojářům umožňuje snadno vytvářet decentralizované aplikace (dApps) a chytré smlouvy opírající se o základní vrstvu protokolu Bitcoinu.

Výdělečná CityCoin směnárna

Těžit CityCoiny může kdokoli, kdo za ně prostřednictvím protokolu Stacks “smění” své tokeny STX (nativní kryptoměna Stacks). Třicet procent z každých směněných STX pak směřuje přímo do peněženky vyhrazené pro dané město. Zbývajících 70 procent mohou stackovat (dočasně zablokovat) současní držitelé MiamiCoinů, kteří vydělávají v STX a Bitcoinech. Každé město, které bude CityCoiny přijímat, má svou peněženku, ze které lze STX automaticky převádět na USD.

Města do rukou lidem

Ekosystém CityCoinů se pomalu rozrůstá, což pravděpodobně povede k vývoji inovativních aplikací, které budou místní obyvatele motivovat k finančnímu zapojení.

"Je vzrušující, že $MIA je prvním CityCoinem, protože Miami je již dlouho epicentrem kultury a inovací v USA," okomentoval místní kryptoměnu Patrick Stanley, tvůrce CityCoinů. "Jsme přesvědčeni, že MiamiCoin ukáže i dalším městům, že přijetí nových technologií může podpořit místní iniciativy, zlepšit infrastrukturu a mnoho dalšího.”

Podpora městské komunity 

Podle Muneeba Aliho, zakladatele protokolu Stacks, mohou jednotlivá města přijmout Bitcoin a kryptoměny mnohem rychleji než státy a díky investicím do Bitcoinu pak začít fungovat více jako soukromý sektor.

"CityCoiny jako je MiamiCoin mohou sloužit jako rychlý nástroj zpětné vazby mezi městy a lidmi, kterým tato města slouží,” říká Ali a dodává: “Občané a městské samosprávy mohou využít městské tokeny k hlasování a v konečném důsledku využívat CityCoiny jako nový mechanismus, kterým občané reflektují lokální rozhodnutí. Jsme nadšeni, že jedna z prvních městských tokenových iniciativ vzniká na platformě Stacks a rozšiřujeme díky tomu aktivity v síti Bitcoin po celém světě.”

MiamiCoin na kryptoburze

Okcoin, burza zaměřená na kryptoměny, oznámila, že bude první, která MiamiCoin na burzu uvede a umožní tak jeho směňování na dolary. Z virtuálního bohatství se tak rychle může stát bohatství reálné. O tom, v co se ve městech promění, by pak mělo být samotnými občany rozhodnuto ještě dříve, než jej města vůbec získají.

 

 

ZDROJ

 

Nemáte oprávnění vkládat komentáře