V Kazachstánu bude brzy možné otevřít si kryptoměnový bankovní účet    Foto: Shutterstock
Čas na přečtení: 2 min

Kazachstán se stává jedním z prvních států, které se pokoušejí vynuceně centralizovat trh s kryptoměnami. Banky budou zastupovat roli zprostředkovatelů, založit si kryptoměnovou peněženku oficiální cestou dostane každý občan. Pilotní projekt má trvat jeden rok.

Kazašská asociace blockchainového průmyslu (The Kazakh Association of Blockchain and Data Center Industries) oznámila, že veškeré operující kryptoburzy v zemi budou povinně spolupracovat s tamními bankami. Jedná se o krok, který má usnadnit způsob, jakým lze získat na území Kazachstánu kryptoměny, především Bitcoin.

To vše přichází v době, kdy se z Číny do Kazachstánu přesunulo mnoho těžařů, kteří byli kvůli omezení těžby v Číně donuceni vyklidit pole. Podle aktuálních dat by se v Kazachstánu nyní mělo nacházet až 8 procent celosvětového objemu těžby kryptoaktiv, což zemi řadí v globálním žebříčku na úctyhodnou třetí pozici.

Koordinátor pro vztahy s vládou Sergej Putra sdělil, že Kazašská asociace blockchainového průmyslu chce pro stát získat podíl na stále rostoucím trhu s kryptoměnami, z kterého dosud nebylo žádným významným způsobem finančně těženo. I pouhý zlomek procenta z miliardového denního obratu by podle Putra znamenal obrovský přínos ve formě nových prostředků k investicím.

Občané asijského státu, který malou částí zasahuje i do Evropy, by tak velice brzy měli v rámci dvanáctiměsíčního pokusu dostat možnost sjednat si centralizovanou bankovní kryptopeněženku a s ní investovat do digitálních aktiv. Nový systém bude legálně umožňovat nákup kryptoměn, obchodování s nimi a jejich následný převod na běžné peníze.

Zákon v současné době oběh kryptoměn v Kazachstánu nedovoluje, experti však předjímají, že se postoj státu vůči digitálním aktivům po dokončení celého projektu radikálně změní. Tedy přesněji řečeno, že zákon bude po nastavení platných regulací kompletně zrušen.

Jedním z dalších záměrů centralizace sektoru je zamezit podvodnému jednání. Existují případy, kdy kazašští investoři koupili fiktivní nebo falešné mince a přišli o veškerý vložený kapitál.

Mezinárodní finanční centrum Astana již v tuto chvíli spolupracuje s několika různými bankami na způsobech řešení celé situace. Banky v procesu budou fungovat jako prostředník pod státním dohledem, což může poněkud vyvracet původní myšlenku celého Bitcoinu a decentralizovaného financování. Ale ač to leckomu nemusí být po chuti, implementace jistého právního rámce může být v budoucnosti jedním hlavních faktorů raketového růstu trhu s kryptoměnami a rozšířením této nové formy platidla mezi širokou populaci.

Nemáte oprávnění vkládat komentáře