Ghana na cestě k adaptaci digitální měny. Centrální banka představila zkušební projekt    Foto: Shutterstock
Čas na přečtení: 2 min

Ghanská centrální banka 11. srpna oficiálně ohlásila pilotní projekt státní digitální měny CBDC (Central Bank Digital Currency).

Na zavedení digitální formy ghanské měny cedi bude s centrální bankou Ghany spolupracovat německá společnost Giesecke+Devrient se sídlem v Mnichově. Hlavním zaměřením G+D je tisk bankovek, ochranných známek nebo systémy pro zpracování peněz. Nyní bude pomáhat s realizací projektu pro 30 milionů obyvatel západoafrické země.

G+D má podle dohody poskytnout dostupné a bezpečné řešení pod názvem CBDC Filia, které bude zajišťovat hladké a rychlé vydávání digitální měny “e-Cedi”. Ta by měla podporovat provádění transakcí bez nutnosti využívání tradičního zprostředkovatele.

Celkový postup bude rozdělen do několika různých fází. Testovacího programu se budou účastnit banky, finanční instituce, obchodníci, spotřebitelé i poskytovatelé platebních služeb.

Guvernér Ghanské centrální banky Dr. Ernest K. Y. Addision ve svém vyjádření uvedl, že disponuje dostatkem informací k tomu, aby mohl princip digitálních peněz považovat za významnou část budoucnosti finančních služeb nejen v Ghaně a Africe, ale na celém světě.

Před několika týdny k zavedení státní digitální měny vyzval i ostatní africké státy sám ghanský prezident Dr. Mahumudu Bawumia. Ten zastává názor, že digitalizace a přijetí jednotného centrálního platidla by mohlo vyřešit nejen problémy s přeshraničním obchodem, ale i vysoké provozní náklady. Během svého vystoupení na konferenci o mezinárodním obchodu a financích v ghanském hlavním městě Akkra, kterého se účastnili nejen hlavní představitelé nejvýznamnějších afrických bankovních a finančních institucí, téma digitalizace a sjednocené měny hlasitě prosazoval a nabádal zbytek Afriky k vykročení stejným směrem.

Ghana není zdaleka prvním státem, který se začal myšlenkou CBDC zabývat. Podle průzkumu Banky pro mezinárodní platby valná většina centrálních bank již provádí na dané téma potřebný výzkum. Menší část z nich pak už spustila pilotní projekty jako nyní Ghana. Důvodem pro zavádění centrálního platidla zůstává zefektivnění a zrychlení transakcí, stejně jako celkový pokles významu hotovosti ve společnosti. Přístupy jednotlivých národů k této problematice se ale velice individuálně liší.

V CBDC je nyní aktivní především švédská banka Riksbank nebo centrální banka Velké Británie. Ani v jednom ze států však nepadlo finální rozhodnutí uvést projekty do běžné praxe. Co prozatím ale nedokázali uskutečnit ve Švédsku, Anglii a dalších zemích, se povedlo v říjnu minulého roku na Bahamách. Testovací provoz tehdy na povel centrální banky přešel do ostrého režimu. Směrodatné informace k případným výhodám a nevýhodám používání centrální digitální měny na karibských ostrovech budou dostupné až po delší době od samotného spuštění.

Zavedení tzv. digitálního eura a nového regulačního rámce pak zvažuje i přímo Evropská komise a Evropská centrální banka. Psali jsme o tom zde (pozn. red).

Nemáte oprávnění vkládat komentáře