Blockchain v hudebním průmyslu může osvobodit autory a zajistit spravedlivé honoráře Foto: Shutterstock
Čas na přečtení: 3 min

Hudební průmysl je jedním ze zářných příkladů toho, že blockchain má revoluční využití a potenciál měnit trhy i mimo finanční sektor. Nová technologie by mohla značně posílit postavení autorů a zajistit jim spravedlivé honoráře, stejně tak upevnit pouto mezi fanoušky a interprety samotnými.

Ačkoliv hudební průmysl drží krok s moderními technologiemi a za poslední dekádu úspěšně prošel rozsáhlou digitální transformací, jedním z nejpalčivějších témat v této branži stále zůstává problematika vlastnických práv a náležité vyplácení odměn autorům a umělcům. Na úkor samotných tvůrců zisky ze skladeb často putují do kapes nahrávacím společnostem, hudebním vydavatelstvím a streamovacím platformám.

Systém autorských poplatků a samotné vyplácení odměn tvůrcům často provází problémy způsobené především nesrovnalostmi ve smlouvách a špatně zpracovanými údaji. Poplatky se pravidelně zpožďují až o šest měsíců a dokonce byly zaznamenány i případy, kdy honorář přišel se zpožděním několika let. Odhaduje se, že zhruba 250 milionů dolarů bylo rozděleno neoprávněným osobám.

Pro představu; streamovací platformy a distributoři jako Spotify, Apple Music nebo Youtube Music, dnes platí za přehrání jedné skladby zhruba od 0,0007 dolaru do 0,005 dolaru. Aby tedy skladba vydělala jeden jediný dolar, musí ve většině případů dosáhnout několika stovek poslechnutí. Autorům vázaným smlouvou s nahrávací společností navíc z tohoto dolaru často náleží pouze malý podíl.

Pokud k tomu přidáme některé další faktory jako závratný pokles prodeje fyzických kopií desek v posledních letech nebo stále trvající pandemie, která mnohým omezuje možnost plnohodnotně vystupovat před živým publikem, není vůbec překvapující, že naprostou většinu celého trhu tvoří stále zmenšující se procento privilegovaných umělců.

Jak tohle všechno může blockchain změnit? Disponuje hned několik nástroji a tím nejvýznamnějším z nich je schopnost odstranit zprostředkovatele z procesu prodeje a streamování hudby. Streamovací platformy sice posluchačům naprosto nevídaným způsobem zpřístupnily prakticky veškerou známou hudební tvorbu, což mnoho hudebních nadšenců jistě ocení, mnoha tvůrcům však tento nový systém spíše škodí. Na blockchainové platformě, zaměřené právě na streamování hudby, je možné odesílat honorář bezprostředně po přehrání skladby přímo na digitální peněženku umělce, což odstraňuje veškerá rizika i poplatky spojené se zpracováním platby zprostředkovatelem.

Přesně takový transparentní prostor pro tvorbu, spotřebu a distribuci hudby má dnes nabízet například streamovací platforma Musicoin. Pro své uživatele díky blockchainu zajišťuje bezpečný peer-to-peer přenos hudby a 100 % všech příjmů následně odesílá umělcům, v rámci aplikace se jako platidlo ještě donedávna používala mince MUSIC. V současné době komunitně řízený projekt prochází velikým restartem a spojuje své síly se sítí Skale. Hudebníkům i posluchačům má tento krok dlouhodobě zaručit bezproblémové streamování a zpracování plateb.

Díky decentralizovaným databázím s informacemi o tvůrcích a jejich právech k hudbě je eliminována možnost manipulovat nebo zpětně měnit podmínky předem zapsané v blockchainu. Mezi projekty, které poskytují decentralizovanou databázi vlastnických práv k hudbě a pomocí smart kontraktů automatizují proces výplaty právě autorských honorářů, patří společnost Ujo nebo MediaChain.

Kromě stěžejního osvobození tvůrců můžou blockchainové systémy v hudebním průmyslu nabídnout širokou škálu způsobů, jak odměňovat věrné posluchače a fanoušky samotné. Upevnění pouta a navázání bližšího kontaktu s fanouškovskou základnou se stává stále významnějším tématem a mnoho interpretů si to plně uvědomuje a uchyluje se k poskytování exkluzivního obsahu vybrané skupině lidí, která je ochotna je za jejich tvorbu přímo podpořit.

Nemáte oprávnění vkládat komentáře