Švýcarská banka Sygnum tokenizuje obraz Pabla Picassa, bude ho dražit formou NFT akcií Foto: Shutterstock
Čas na přečtení: 2 min

Švýcarská banka pro digitální aktiva Sygnum se stavá první finanční institucí svého druhu, která pomocí blockchainové technologie začne nabízet vlastnická práva k uměleckému dílu formou NFT. V premiérové aukci budou mít zájemci možnost vydražit obraz proslulého malíře Pabla Picassa "Fillette au béret".

Sygnum Bank v rámci projektu spojila síly s inovátorem a průkopníkem v oblasti umění, společností Artemundi. Ta se od svého založení v roce 1989 transformovala v přední investiční společnost v sektoru a uskutečnila tisíce úspěšných transakcí. Také spravuje umělecká díla v hodnotě více než miliardy dolarů.

Investoři budou mít poprvé v historii možnost prostřednictvím blockchainu zakoupit digitální podíl k uměleckému dílu přímo od banky. Tyto “akcie” dostaly název AST (Art Security Tokens) a konkrétně pro obraz Pabla Picassa "Fillette au béret" se jedná o vydání 4000 takových tokenů.

Pablo Picasso namaloval obraz "Fillette au béret" (Holčička v baretu) v roce 1964. Slavná olejomalba již stihla navštívit řadu významných světových muzeí, včetně Pheonix Art Museum v USA nebo Moderna Museet Museum ve Švédsku. Dílo je aktuálně uloženo ve specializovaném bezpečnostním skladu a bylo za použití patentových protokolů oceněno na 4 miliony švýcarských franků, tedy skoro 100 milionů českých korun. Jeden podíl, tedy 0,025 % z celého díla, pak investory přijde minimálně na 5000 franků (120 tisíc korun).

Sygnum se jako regulovaná banka při emisi tokenů drží pevného právního rámce, tím však jejich práce nekončí. Na platformě vyřešíte všechny právní a administrativní náležitosti po uskutečnění transakce, digitální majetek pak můžete v rámci systému dle libosti uchovávat, nebo s ním dále obchodovat.

Banka svou platformou chce otevřít dveře mnoha novým investorům i sběratelům a poskytnout jim transparentní a uživatelsky přívětivý prostor k obchodování. Ze hry tím vyřazuje i často přemrštěné náklady na zprostředkovatele, které mohou zájemce často odradit.

S tokenizací uměleckého díla se ale nesetkáváme poprvé. Před několika měsíci prodal umělec Beeple svoji digitální koláž “First 5000 days” za zhruba 69 milionů amerických dolarů, tedy více než miliardu a půl korun. NFT v umění tak zažilo svůj první opravdový boom. K jedné z úplně prvních významných událostí tohoto typu pak došlo už v roce 2018, kdy byla v aukční síni Christie's vydražena část díla Andyho Warhola mezi několik různých investorů.

Nemáte oprávnění vkládat komentáře