Blockchain přináší revoluci do videoherního průmyslu (díl 1/2) Foto: Shutterstock
Čas na přečtení: 3 min

Investice do nejrůznějších blockchainových systémů a projektů meziročně exponenciálně rostou a jinak tomu není ani ve videoherním průmyslu. Ten v uplynulé dekádě, a zvláště pak v období pandemie koronaviru, zažil obrovský boom a zhola nic nenaznačuje tomu, že by se růst tohoto odvětví měl jakýmkoliv způsobem zpomalovat. Spíše naopak.

Podle nejnovějších zpráv a reportů je dnes na světě více než 3 miliardy aktivních hráčů videoher a aktuální tržní hodnota odvětví dosahuje 300 miliard amerických dolarů. Z toho je zhruba 200 miliard vázáno přímo na gaming, zbylou třetinu tvoří nepřímo vázané prodeje. Během následujících pěti let by se podle předpokladů měla tato částka minimálně zdvojnásobit, což se ukazuje být lákadlem pro stále více podnikatelů a společností se záměrem investovat. 

Lví podíl na tomto masivním úspěchu mají pak mobilní hry, které byly ještě nedávno velkou částí komunity považovány za jakýsi výstřelek bez budoucnosti. Dnes už však počet mobilních hráčů převyšuje počet hráčů na PC i herních konzolích. Je to především proto, že mobilní telefon už dnes vlastní skoro každý a technické specifikace těchto zařízení často nabízejí výkon srovnatelný s některými stolními počítači nebo herními konzolemi minulé generace (PS4, Xbox One, Nintendo Switch). Když si k tomu přičteme fakt, že vzhledem k velikosti mobilních telefonů máte možnost hrát prakticky kdykoliv a kdekoliv bez potřeby napojit se na jakékoliv příslušenství, je pravděpodobné, že mobilní gameři budou nadále pokračovat ve vytlačování jejich počítačových a konzolových kolegů. 

Nyní se pojďme podívat, co všechno může technologie blockchainu v tomto odvětví nabídnout... 

Pravděpodobně nejvýznamnějších spojením blockchainu a videoherního světa je tokenizace. Digitální aktiva ve videohrách již nelze nadále ignorovat a NFT tokeny nabízejí spolehlivý a bezpečný způsob, jak s jedinečným digitálním vlastnictvím nakládat. 

Po masivním úspěchu hry CryptoKitties, která byla spuštěna v roce 2017 a uživatelům umožňuje sbírat, chovat či obchodovat s virtuálními kočkami, je více než jasné, že část společnosti je již připravena za tyto věci utrácet částky, které se obyčejnému člověku mohou zdát až neuvěřitelné. Doposud nejdražší kryptokočka “Dragon” se v roce 2018 prodala za 600 ETH, v té době ekvivalent k 172 tisícům amerických dolarů. Jen pro zajímavost, při dnešní ceně Etherea už se jedná o částku ve výši 1,4 milionu dolarů. Ani po čtyřech letech od svého spuštění zájem o CryptoKitties neutichá a na platformě každý den probíhají transakce za desítky tisíc dolarů. 

V současnosti existuje několik dalších, poměrně úspěšných blockchainových her, žádná z nich však ani zdaleka nenabízí možnosti, na jaké jsme zvyklí u klasických AAA titulů, a to třeba i u těch, které vyšly už před několika lety. V tomto směru mají blockchainové hry stále veliké rezervy a nejhranějšími tituly z této branže zůstávají hazardní a gamblingové hry. Díky principu, na které blockchain funguje, si uživatel může jednoduše ověřit jakékoliv záznamy a údaje o provedených sázkách, vše probíhá anonymně bez nutnosti dokazovat svoji identitu. Vyhnout se tak lze i různým zákonům v jednotlivých zemích, které hazard omezují nebo nepřiměřeně daní. Tyto hry oproti některým jiným nevyžadují tak složité programování, což samozřejmě jde na ruku i vývojářům samotným. 

A co k hraní blockchainových her vlastně potřebujete? Jedná se o decentralizované prostředí, ve kterém hra vyžaduje komunikaci s vaší wallet, tedy peněženkou s kryptoměnami. Tu musíte do požadované hry napojit přímo přes internetový prohlížeč, k tomuto účelu nejlépe poslouží open source software jako Trust Wallet, MetaMask nebo MyEtherWallet. Podrobný návod k instalaci, napojení na vaši peněženku i správnému používání těchto programů se budeme věnovat v samostatném seriálu článků.

 

V navazujícím článku se podrobně podíváme na asi nejzajímavější herní blockchainový projekt Enjin, který spojuje několik různých her na jedné platformě, a také vám přiblížíme, jak kryptoměny mohou změnit prostředí E-sportu.

 

Nemáte oprávnění vkládat komentáře